Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol Stok Verisi Öncesi 62 Doların Üzerinde Seyrediyor

ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi'nin açıklayacağı verilerde petrol stoklarının düşüş göstermesi bekleniyor. Petrol fiyatları söz konusu beklentiyle yükselişini sürdürüyor.
Ham Petrol Stok Verisi Öncesi 62 Doların Üzerinde Seyrediyor

ABD’de ham petrol stoklarının üst üste sekizinci hafta da düşüş göstermesi bekleniyor. Söz konusu resmi veriler beklenirken, aynı zamanda OPEC’in en büyük üçüncü üreticisi olan İran’da yaşanan siyasi gerilim, ham petrol fiyatlarını yükselişini sürdürmesini sağladı.

Şubat vadeli Batı Teksas türü petrol (WTI) Nymex piyasasında 83 sent yükseldi ve varil başına 62.22 dolara çıktı.

Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %75 üzerinde gerçekleşti. Petrol fiyatları dün, 2013 yılından bu yana en iyi başlangıcını yaptıktan sonra 29 sent düştü ve kapanışı 61,73 dolardan gerçekleştirmişti. Mart vadeli Brent petrole baktığımızda; dün Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %0,2 yükseliş kaydetti. 51 sentlik bu artıştan sonra varil başına 68.29 dolara kadar çıktı.

Bloomberg anketine göre, ham petrol stoklarının geçen hafta 3,75 milyon varil düştüğünü göstermesi bekleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazartesi günü ülkesinde yaşanan gerginlik hakkında bir açıklama yaptı. Bir haftadır hükümet aleyhine protesto gösterilerinin yapılmasına neden olan öfkenin yaptığı özgürlüklere ve daha güçlü bir ekonomiye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ortaklarının küresel arz fazlasını azaltmak amacıyla üretim kısıntısına gitmesi fiyatları yükseltti.

Kısıntının ardından petrol fiyatları son beş yılın en iyi başlangıcını yaptı. ABD’de petrol sondaj faaliyetleri, üreticilerin aktif petrol sondaj kuyusu sayısında geçen hafta Kasım ayından bu yana en fazla azaltmaya gitmesiyle yavaşlamaya devam etti.

Sydney’de Ayers Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, İran’a ilişkin endişelerin petrole güç verdiğini söyledi.

Arz kısıntısı devam ederken bir yandan da en önemli üyelerden biri olan İran’da yaşanan siyasi gerilim petrol fiyatlarının yükselmesini sağlıyor. Barratt, sondaj kuyusunun azaldığını fakat sağlıklı kaya petrolü üretiminin, petrol fiyatları için tavan oluşturmaya devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum