Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrolün Fiyatı %3 Artarken, 60 Dolar Altındaki Yolculuğu Sürüyor

Petrol fiyatları gün boyu pozitif seyrederken, Amerikan türü ham petrol 59, Brent türü ise 62 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrolün Fiyatı %3 Artarken, 60 Dolar Altındaki Yolculuğu Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Salı günü öğleden sonraki işlemlerde düşüşünü hızlandıran petrol fiyatları, bugün pozitif bir performans sergiliyor. Kapanışı 57,76 dolardan yapan ham petrolün varili, Çarşamba günü 59,83 seviyesine yükseldi.

Amerikan türü ham petrolün varil fiyatı, saat 16.38’de %3,36 artı yönde işlem görüyor.
Ham Petrol 59 Dolardan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar Salı günü %6’ya yakın düşüş göstererek, 57,27 dolara kadar geriledi. Bu seviye yaklaşık bir ayın en düşüğü olarak kaydedildi. Şu dakikalarda ise 59,68’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda Brent türü petrolün varili %3,04 yükselişle 62,64 dolardan hesaplanıyor.

Enerji Bilgi İdaresi (EIA) bugün haftalık stok verilerini açıklayacak. ABD ham petrol stokları bir önceki hafta 2,4 milyon varil artış göstermişti. Dün ise Amerikan Petrol Enstitüsü verileri açıklandı. Buna göre ham petrol stokları 2,9 milyon varil artışla, 900 bin varil düşüş olan piyasa beklentisini çok geride bıraktı.

Analistler bu gelişmelerin kısa vadede fiyatları baskıladığına dikkat çekiyor. Gün içinde yaşanan hareketlilikte ise Süveyş Kanalı’nda bir geminin karaya oturmasıyla, aksayan trafiğin etkisi olduğu belirtildi. Süveyş Kanalı dünyanın en yoğun ticaret yollarından biri olma özelliğinde.

Fiyatlar talep artışıyla salgın öncesi seviyelere geri döndü. Son günlerde yaşanan düşüşün, pandemiye bağlı kısıtlamalardan kaynaklandığını söyleyen uzmanlar, önümüzdeki süreçte tüketimin artacağından umutlu.

Bu doğrultuda ham petrolde 58,50 – 59,00 bölgesinin kritik önemde olduğu belirtiliyor. Bu bölgenin üzerinde 4 saatlik kapanışlarda yükseliş isteğinin, altında ise düşüş isteğinin ön plana çıkacağı aktarılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu