Yatırım yapmaya başla!

Ham Maddesi Şeker Pancarı Olan Elektrikli Araba “Lina”

Mühendis bir öğrenci grubu tarafından ortaya çıkartılan Lina ismindeki otomobilin yapılış tarzı oldukça ilginç. İşte detaylar...
Ham Maddesi Şeker Pancarı Olan Elektrikli Araba “Lina”

Teknoloji çağındaysak bu tip haberlere artık alışık olamamız gerekiyor. İmkanlar çoğaldıkça ve yapılan Ar-Ge çalışmalarına destekler sürdükçe insan hayatına girecek daha birçok buluş gerçekleşecek. Sürekli ilerleyiş içerisinde bulunan otomotive, şu anda görülmemiş bir yapıda araç sunuluyor.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi‘nde araba yapımını kafaya koymuş bir öğrenci grubu şeker pancarından otomobil yaptı. Hatta çok yakın bir zamanda yine öğrenciler tarafından Toyota’nın desteği ile hava aracı prototipi imal edilmişti. Alternatif teknoloji mantığında giden bu öğrenciler, geri dönüşümü olan elektrikli arabalarını tanıttılar.

Shell firmasının Eco-marathon desteği ile yapılan bu projeler yetişmekte olan mühendislere ışık oluyor.

Farklı bir materyal ile araç gövdesi oluşturularak, çevre duyarlılığı da benimsenmiş.

Ancak, öğrencilerin yapmış olduğu bu aracın hiç görmediğimiz bir yapısı var.

Lina adını verdikleri otomobilin karoseri, geri dönüşüme uygun maddelerden yapılmış.

Yani gövde panelleri ile şasi, keten tabakası ve reçinenin bir araya getirilmesiyle imal edilmiş.

Lina’nın sadece süspansiyonu ve jantlarında hafif alaşım maddelerinin kullanıldığı bildirildi.

Şeker pancarlı bu araba şaşırtıcı şekilde 80 km/h hıza çıkabiliyor. Toplam ağırlığı ise 300 kg olarak ölçülmüş.

Araçta eksik olan sadece güvenlik! Kendilerininde dediği gibi bir araya getirilen maddelerin darbe emme özelliği bulunmuyor. Herhalde ona biraz zaman var!

Takım lideri Noud Van De Gevel; Lina’nın elektrikli motorunu biraz daha geliştirip, gövdesinin kazalara karşı sağlamlaştırıldıktan sonra yol testlerine başlayabileceklerini söyledi. Mantık olarak, eksikler giderildiğinde Lina projesinin gerçekleşmemesi için bir neden yok.

Sonuçta inşa ettikleri bu araba farklı maddelerin karışımı, yeni nesil elektrikli ünite barındırıyor. Geriye kalan ise biraz daha destekle eksik kalan tarafları tamamlamak olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum