Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ham Çelik Sektöründe Zayıf Seyir! Küresel Üretim Yüzde 5 Düştü

Worldsteel, küresel ham çelik üretim verilerini açıkladı. Küresel üretim yüzde 5, Türkiye’deki üretim yüzde 10,4 oranında azaldı. İşte detaylar;
Ham Çelik Sektöründe Zayıf Seyir! Küresel Üretim Yüzde 5 Düştü
HABER GİRİŞ

Brüksel merkezli Dünya çelik Birliği (Worldsteel), ham çelik üretim verilerine yönelik istatistikleri paylaştı. Worldsteel’den aktarılan bilgilere göre 2023 Mayıs ayı ham çelik üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 düştü ve 161,6 milyon tona geriledi.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Çin’de üretim yüzde 7,3 azalarak 90,1 milyon tona indi. Ham çelik üretimi Japonya’da yüzde 5,2 düşüşle 7,6 milyon tona, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yüzde 2,3 azalışla 6,9 milyon tona düştü.

Türkiye’ye yönelik verilere bakıldığında ham çelik üretiminin 2023 Mayıs ayında yüzde 10,4 azalarak 2,9 milyon tona indiği görülüyor.

Rusya’da ve İran’da Ham Çelik Üretimi Yükseldi

Ham çelik üretimi Rusya’da yüzde 8,8 yükselerek 6,8 milyon tona, İran’da ise yüzde 8,8 artarak 3,3 milyon tona çıktı.

Küresel üretim ise 2023 Ocak-Mayıs aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 düşerek 786 milyon tona indi.

GCM Yatırım Banner

Worldsteel, imalat faaliyetlerindeki toparlanmaya dikkat çekerek talebin 2024 yılında yüzde 1,7 yükseleceğini tahmin ediyor.

Ham Çelik Sektörünün Önemi

Demir-çelik sektörü küresel ekonomide oldukça önemli yere sahip bir sektördür. Üretilen ürünler, geleneksel sanayilerin yanı sıra teknolojik alanlarda kullanılıyor.

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik tesisi Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) 1939 yılında işletmeye açıldı. Ardından Türkiye’nin yassı çelik ürünleri talebini karşılamak için ikinci entegre tesisi olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) 1965 yılında üretime başladı. Sürecin devamında 1977 yılında uzun çelik ürünleri ve sektördeki yarı ürün talebini karşılamak için İskenderun Demir Çelik Fabrikaları (İSDEMİR) işletmeye açıldı.

Kardemir, Erdemir ve İsdemir Borsa İstanbul’da işlem görüyor. Şirketlerin 2023’ün ilk çeyrek bilançolarına bakıldığında Ereğli Demir ve Çelik’in (EREGL) net karı yüzde 98, Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın (KRDMD) net karı yüzde 45 oranında azaldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.