Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’a ABD Yüksek Mahkemesi’nden Karar Çıktı

ABD'nin Halk Bankasına karşı sürdürdüğü davada yeni gelişmeler yaşandı. Yüksek Mahkeme Halk Bankası'na dokunulmazlık duruşmasında hak tanıdı.
Halkbank’a ABD Yüksek Mahkemesi’nden Karar Çıktı
HABER GİRİŞ

ABD Yüksek Mahkemesi tarafından bugün yapılan açıklamada, Halkbank’ı dinleyeceklerini kaydetti. Halkbank’ın kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve İran’ın ekonomik yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği iddia ediliyor. Banka ise suçlamaların reddini talep ediyor.

Türkiye Halk Bankası, ABD Bağımsız Yabancı Devletler Dokunulmazlığı Yasasına göre yargılanmaması gerektiğini belirtmişti. 2019’da Halkbank’a, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal ederek yaklaşık 20 milyar dolarlık İran petrol ve doğal gaz gelirini aklamadan suçlamada bulunuldu.

Bankanın yaptırımlardan kaçınmak için Türkiye, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki para hizmet sağlayıcıları ve paravan şirketleri kullandığı iddia edildi. İddialar üzerine Halkbank, banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve komplo suçlamalarını reddetti.

Erdoğan: Çirkin ve Hukuksuz

Reuters’ın haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD hükümetinin bankayı suçlama kararına yönelik söylediği, “çirkin, hukuksuz” bir adım olarak adlandırıp davanın düşürülmesini istediği yer aldı.

İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla Halkbank’a açılan davada, bankanın talebi üzerine cezai dokunulmazlık için duruşma hakkı tanındı. ABD Anayasa Mahkemesi Halkbank’ı tekrar dinlemeye karar verdi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan haberlerin ardından 16:40’da Halkbank’ın hisselerinde sert yükseliş oldu ve banka hisseleri 7,67’ye kadar çıktı. Hisselerin günlük artışı yüzde 9,9’a ulaştı.

Halk Bankası Duruma İlişkin Açıklamada Bulundu

Halk Bankası Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), “ABD’de devam eden ceza davasıyla ilgili olarak FSIA uyarınca ABD Yargıtay Mahkemesi (Supreme Court of the United States) nezdinde gerçekleştirmiş olduğu temyiz başvurusu, anılan Yüksek Mahkeme tarafından 3 Ekim 2022 tarihinde kabul edilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Sonraki süreçte Yüksek Mahkeme’nin Yabancı Devlet Yargı Bağışıklığı Yasası (FSIA-Foreign Sovereign Immunities Act) temyizini esastan görüşmeye başlayacağını duyurdu. Yargıtay Mahkemesi süreci bitinceye kadar Bölge Mahkemesi’ndeki yasal sürece dair verilen durdurma kararının devam edeceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.