Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank Sıfır Faizli 1 Yıl Ertelemeli Kredi Vereceğini Duyurdu

Deprem bölgesini ayağa kaldırmak için harekete geçen Halkbank, finansal destek paketi hazırladığını duyurdu. Detaylar haberde;
Halkbank Sıfır Faizli 1 Yıl Ertelemeli Kredi Vereceğini Duyurdu
YAYINLANMA ZAMANI

Depremin ardından kamu ve özel şirketlerden ardı ardına istisnai kararlar açıklandı. Son duyuru, kamu bankası Halkbank’tan geldi. Banka, 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen 11 il özelinde finansal destek paketi hazırladığını duyurdu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde duyurusunu paylaşan Halkbank, deprem bölgesindeki kadın kooperatifleri ve kadın girişimcilerin üretimlerine devam edebilmesini sağlamak için destek sözü verdi.

Bu kapsamda, kadın kooperatifleri destek kredisi ve kredi garanti fonu (KGF) teminatlı kadın girişimci destek kredisinin yer aldığı finansal destek paketi sunuldu.

Bankadan yapılan açıklamada, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illerinde faaliyetteki kadın kooperatiflerine işletme harcamaları için sıfır faizli kredi verileceği söylendi.

Verilecek faizsiz kredilerin üst limitinin 50 bin TL olduğu ve bir yıl geri ödemesinin olmayacağı açıklandı. Vade sayısının toplam 36 aya yayıldığı, taksitlerin eşit miktarlara bölüneceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kadın girişimcilere KGF teminatlı bir yıl geri ödemesiz, toplam 36 ay vadeli işletme kredisi ve toplam 60 ay vadeli yatırım kredisi imkanı tanınacağı belirtildi.

Kadın Kooperatifler Deprem Bölgesinden Ayrılmak İstemiyor

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın açıklama metninde deprem sonrası dayanışma ve yeniden kalkınma mesajı paylaştı.

Deprem bölesindeki kadınların durumuna dikkat çekerek, “Bölgede yaşayan 13,5 milyon insanımız bu büyük felaketten derinden etkilendi ancak maalesef bu tür felaketlerde en büyük travmayı kadınlar yaşıyor. Kadınlarımız başta barınma, güvenlik gibi temel problemler ile baş etmeye çalışırken hem kendilerinin hem de çocuklarının temel gereksinimlerini fedakarca karşılamaya çabalıyor” dedi.

Tespitlere göre deprem bölgesinde toplam 143 kadın kooperatifinin bulunduğunu belirterek, “Aldığımız bilgiler, kadın kooperatiflerimizin faaliyette bulundukları bölgeden ayrılmak istemediğini gösteriyor. …Bu nedenle deprem bölgesinde kadın kooperatifleri destek kredisi ve KGF teminatlı kadın girişimci destek kredisini hayata geçiriyoruz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.