Yatırım yapmaya başla!

Konut Kredisi Faizini Düşürenler Arasına Halkbank da Katıldı

Ziraat ve Vakıfbank’tan sonra Halkbank da 120 aya kadar vadeli, 500 bin liraya kadar olan konut kredisinde faiz oranını %0,98’e indirdiğini açıkladı.
Konut Kredisi Faizini Düşürenler Arasına Halkbank da Katıldı

2018 yılının bitmesine günler kala konut stokunun eritilmesi ve 2019 yılına daha canlı bir şekilde girilmesi adına başlatılan konut kampanyasına katılım her geçen gün artıyor. Ziraat Bankası stoklarının bitmesi ve bağlı olduğu firmaların yükünün azaltılması adına 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi faiz oranını %0,98’e indirdiğini duyurdu. Dün aynı açıklama Vakıfbank’tan gelirken, faiz oranlarını düşüren bankalar arasına Halkbank da eklendi.

Halkbank’tan yapılan açıklamada aylık %0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullandırılacağı bildirildi.

Halkbank aktif olarak kredili çalışmakta olduğu firmalarla işbirliği içinde sunduğu konut kredisi kapsamında, aylık %1,78 olarak belirlenen faiz oranını %0,98’e çektiğini açıkladı. Aradaki farkın ise anlaşmalı firmalar tarafından karşılanacağı belirtildi. Yapılan çalışma ile hem konut üreticisi firmaların taleplerine hem de banka müşterilerinin konut ihtiyacına cevap verilmesi hedefleniyor.

Halkbank konut sahibi olmak isteyen herkesin uygun şartlarda finansmana sahip olmasını amaçladığı bu düzenleme ile konut stoklarının eritilmesini planlıyor

Konut kredisinde uygulanmaya başlanan yeni oran Halkbank ile kredili çalışmakta olan firmaların elinde bulunan inşaatı tamamlanmış konutlar ile henüz devam etmekte olan konutların satışını kapsıyor. Kullandırılan kredilerin bir kısmının söz konusu firmaların bankadaki kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacağı ve firmaların üzerindeki mali yükü hafifleterek Halkbank tarafından kullandırılan kredilerin akışkanlığına olumlu katkı sağlaması hedefleniyor.

Konut fiyat endeksi Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11,3 oranında artış gösterdi.

Son aylarda Türk lirasının dolar karşısında toparlanması yabancıların konuta olan ilgisinin azalmasına sebep oldu. Dün açıklanan rakamlar ise konut fiyat endeksinin hem yıllık bazda hem de bir önceki aya göre artış gösterdiğini ortaya koydu. Endeks bir önceki aya göre %0,63 artarken reel olarak %14,73 azaldı. Türkiye genelinde konutların metrekare birim fiyatı 2323,47 TL oldu. Sektör temsilcileri özellikle bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesi ile 2019 yılından umutlu olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum