Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halkbank Hisseleri Duruşmaya İlişkin Son Gelişmelerle Düşüşte

Halkbank avukatı New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde süren dava için 14 Temmuz’da reddi hakim talebinde bulunacak. Bankanın hisseleri bu haberin etkisiyle %1,7 kayba yönelmiş durumda.
Halkbank Hisseleri Duruşmaya İlişkin Son Gelişmelerle Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

Rıza Sarraf ve şu an Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak gören yapan Hakan Atilla soruşturmalarıyla başlayan Halkbank davası devam ediyor. Daha önce Halkbank avukatlarının talebi üzerine ara duruşma iki defa ertelenmişti.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden davada bugün telekonferans yoluyla duruşma yapıldı. 45 dakika süren duruşma Richard Berman’ın hakimliğinde gerçekleşirken, 4 savcı daha katıldı.

Halkbank avukatları bir kez daha reddi hakim talebinde bulunacaklarını söyledi.

Eski Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla’ya kara para aklama ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delme suçundan hapis cezası verilmişti. Atilla, 28 aylık cezanın ardından özgürlüğüne kavuştu ve ülkesine geri döndü. Fakat bankanın davası halen devam ediyor.

Halkbank’ı temsil eden Avukat Robert Cary, savcılıkla görüşmelerine ilişkin aralarında çok fazla fikir ayrılığı olan konular olduğunu ifade etti. Cary bir kez daha reddi hakim başvurusunda bulunacaklarını söylerken, dava dosyasının oldukça büyük olduğunu, delillerin Türkçe ve Farsça olması sebebiyle yeterince inceleme ve tanıklarla yüz yüze konuşma fırsatı olmadığını aktardı.

Müvekkilini savunmak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu belirten Cary, “Kendi kişisel kariyerim için de sıra dışı bir durum yaşıyorum. Türkiye’ye gidip müvekkilimizle bile konuşamadık’’ dedi.

Avukatlar ile uzlaşı sağlayamadıklarını söyleyen New York Güney Bölgesi savcılarından Michael Lockhard, seri duruşmanın 2021 yılının Şubat ayında başlamasını önerdi. Halkbank’ın önerisi ise 2022’nin Mart ayına kadar beklenilmesi yönündeydi.

Davanın hakimi daha önce bankanın reddi hakim talebini bir kez reddetmişti. Şimdi 14 Temmuz’da yapılacak başvurunun sonucu merakla beklenirken, olumsuz yanıt gelme olasılığına daha yüksek bakılıyor.

Türkiye Halk Bankası (HALKB) hisseleri reddi hakim haberleriyle kayba yöneldi.
HALKB Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bankanın hisseleri saat 11:46’da %1,40 ekside 6,32 liradan işlem görüyor. Önceki gün 6,59 civarında seyreden hisse başı fiyatı ABD’den gelen haberlerle 6,31’e kadar indi. Salı günü 6,41’den kapandıktan sonra bu sabah 6,45 civarından açıldı.

Yıllık bazda %7,19 oranında primlenen hisseler genel olarak New York’ta devam eden davanın baskısını üzerinde hissetti. Borsa İstanbul şu dakikalarda %0,06 ekside 116.458 puandan, bankacılık endeksi ise %0,37 ekside 132.980 puandna işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu