Yatırım yapmaya başla!

Halkbank Yönetimi ABD’nin Hazırladığı İddianame Hakkında Açıklama Yaptı

ABD’li federal savcıların Halkbank hakkında hazırladığı iddianameye banka tarafından açıklama gelirken, tüm hukuki hakların kullanılacağı bildirildi.
Halkbank Yönetimi ABD’nin Hazırladığı İddianame Hakkında Açıklama Yaptı

ABD federal savcılarının Halkbank için hazırladığı iddianameye, banka yönetiminden açıklama geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan özel durum açıklamasında, söz konusu iddianame için büyük kısmı Hakan Atilla davasında yer alan iddiaların olduğu ve yeni bir bulgunun yer almadığı belirtildi. Daha önce Atilla davasında ileri sürülen aynı iddiaların, şimdi de banka üzerinden tekrarlamaya çalışıldığı ifade edildi.

Hukuk dışı ve doğruluğu ispatlanmamış delillerin kullanıldığı söylendi.

Halkbank AçıklamaManhattan Federal Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianamede, Halkbank hakkında; kara para aklama, ABD’yi dolandırma ve yasaları ihlal etme gibi suçlar öne sürüldü. Banka yönetimi söz konusu iddiaların gerçekliğinden şüphe duyulan ve mahkemedeki sözlü beyanlara göre ortaya atıldığını bildirdi.

Sermayesinin yüzde 5’i kamuya ait olan ve kurumsal sorumluluklarını bilen bankanın bu süreçte tüm yasal haklarını kullanacağı belirtildi. Daha önce de karşılaştıkları tüm zorlukları aştıklarını, ülkenin kalkınmasına destek vermeye ve faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekleri ifade edildi.

Son bir yıl içinde 30 avukatın, 25 bin saat çalışarak birçok belgeyi incelediği belirtildi.

Belgeler İncelendiKing & Spalding isimli ABD’li veri analizi firması ile işbirliği çalışması sürdüren Halkbank, bir yıl içinde; 6 milyondan fazla belge, 36 GB işlem verisi, 8 milyonun üstünde SWIFT mesajı ve 140 bin işlem dosyası incelendiğini açıkladı. Toplamda 30 avukatın 25 bin saat mesai harcayarak yaptığı inceleme sonucunda bankanın ABD’nin İran için belirlediği hiçbir yaptırımı ihlal etmediğinin ortaya çıktığı aktarıldı.

İlaveten dış ticaret işlemlerinde hiçbir şekilde yasa dışı bir kumpasın yer almadığı söylendi. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bulguların ABD Adalet Bakanlığı ile Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’ne bildirdiği aktarıldı.

KAP’ta yer alan açıklamada; “İddianamede ileri sürülen hususlar ile ilgili belge ve kanıtların önemli bir bölümü Halkbank tarafından kendilerine sunulduğu halde, bankamızın masum olduğunu gösteren bu belge ve kanıtlar Savcılık tarafından yeterli düzeyde değerlendirmeye alınmamıştır. Ayrıca, müteaddit defalar tarafımızca talep edilmesine rağmen konu ile ilgili önemli tanıkların bilgisine de başvurulmamıştır.” ifadesine yer verildi.

Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu, söz konusu iddianame haberinin ardından Halkbank dahil 7 banka hakkında açığa satış yasağı getirdi.

Açığa Satış YasağıHalkbank hakkında çıkan haberin hemen ardından SPK tarafından; Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, TSKB ve Vakıfbank hisselerinde geçici açığa satış yasağı getirildiği duyuruldu. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, alınan kararın satışların sınırlandırılması ve volatilitenin azaltılması açısından doğru bir hamle olduğunu ifade etti.

Öte yandan çıkan haberin olumsuz etkilerinin tamamen ortadan kaldırılmasında yeterli olmayacağını söyledi. Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Özavcı Gümülcineli de kararın yerinde olduğunu ifade ederken, diğer taraftan spekülasyonlara yol açma riski olduğuna dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum