Yatırım yapmaya başla!

Halkbank’ın 2019 İlk Çeyreğindeki Net Karı %61 Düşüşle 305,2 Milyon Lira Oldu

Halkbank 2019 yılının ilk üç ayında 305,2 milyon lira net kar açıklarken, yıllık bazda %61’e tekabül eden düşüşün nedenleri ekonomistler tarafından değerlendirildi.
Halkbank’ın 2019 İlk Çeyreğindeki Net Karı %61 Düşüşle 305,2 Milyon Lira Oldu

Halkbank 2019’un ilk çeyreklik dönemine ilişkin finansal sonuçları açıkladı. KAP’a yapılan duyuruda bankanın aktif büyüklüğünün 2018 sonuna göre 407 milyar liraya, kredilerinin %8’lik artışla 369,9 milyar liraya ulaştığı bildirildi. İlk çeyrekte net karı %61 düşüşle 305,2 milyon lira olan Halkbank bu gerileme ile şaşırtırken, ekonomistler sonuçları değerlendirdi.

Ekonomistlerin 1Ç19’da Halkbank için beklediği net kar 383.1 milyon liraydı.

Halkbank İlk Çeyrek Finansal RaporBu tutarın çok altında gelen net kar için Garanti Yatırım analistleri, en önemli nedenlerinin yüksek karşılık giderleri ve artan ticari işlemler zararı olduğunu belirtti. Bankanın söz konusu dönem için net ücret komisyon geliri 616,2 milyon lira, net faiz geliri ise 1,73 milyar lira oldu. Toplam kredileri geçen yılın sonuna göre %8 oranında artış göstererek 369,9 milyar TL’ye yükseldi.

KOBİ kredilerini de içeren nakdi ticari kredileri %10,7 artışla 236,4 milyar liraya yükselirken, KOBİ kredileri alanındaki pazar payı bu değişimle birlikte %17,3 oldu. Bankanın ilk çeyrekte aktif büyüklüğü %7,6’lık artışla 407 milyar liraya, toplam mevduatı ise %8,4’lük artışla 269,7 milyar liraya yükseldi.

TEB Yatırım analistleri net kardaki düşüşün ana sebebinin karşılık giderleri olduğunu ifade etti.

Net Kara Uzman BakışıAk Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede kar rakamının kendi beklentilerinden de düşük olduğu söylenerek; “12 aylık hedef fiyatını % 18 düşürerek 7 TL’ye çekiyoruz, hisse için nötr beklentimizi koruyoruz” şeklinde yorum yapıldı. Net karın %61 oranında düştüğünü belirten İş Yatırım, öz kaynak karlılık düzeyinin de %4 gibi son derece düşük bir seviyede gerçekleştiğini bildirdi.

1,1 milyar liraya gerileyen TÜFEX gelirlerinin net karın gerilemesinde en önemli faktör olduğunu belirten kurum analistleri, yoğun swap fonlamasının artan maliyetlerinin de etkisi olduğunu kaydetti. “Bunun yanında bankanın yüksek aktif kalitesi ve karşılık giderlerinin görece düşük baskısı ileride karlılık için bir avantaj yaratabilir” şeklinde yorum bildiren İş Yatırım, faaliyet giderlerinin yıllık bazda yüksek seyrettiğini, iki çeyrektir Bahreyn gelirlerine bağlı olarak iştirak ve trading gelirlerinin güçlü seyrini koruduğunu aktardı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan enflasyon korumalı mevduat hesabı ve esnafa verilen kredilerden bahsetti.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Esnaf ve zanaatkarlara kesintisiz destek sunduklarını söyleyen Aslan, yıl sonuna kadar 22 milyar lira kredi kullandırmayı hedeflediklerini anlattı. 2019 yılının ilk üç ayında 120 bin esnaf ve zanaatkara, toplamda 11,6 milyar lira kredi kullandırdıklarını, kredi bakiyesi bulunan esnaf müşteri sayılarını 542 bine yükselttiklerini söyledi. Osman Arslan geçtiğimiz günlerde duyurulan enflasyona karşı korumalı ürünler hakkında da bilgi verdi.

Müşterilerinin yatırımlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri ve tasarruf sahiplerinin doğru yönlendirilmesinin banka olarak temel görevleri arasında olduğunu söyleyen Arslan, “Enflasyonla mücadeleye katkı sunan özel önlemler üzerinde çalışırken, mevduat müşterilerimizin tasarruflarını enflasyona karşı koruyacak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyoruz” dedi. Her iki ürünün de yoğun ilgi gördüğünü ve bu sayede tasarruf sahiplerinin birikimlerini daha korunaklı hale geleceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum