Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arzlarda Satış Baskısı Kalktı: Mumlar Yeşil!

Vergi söylentileriyle düşen BIST 100 endeksi veto iddiasıyla yükselişe hız verdi. Endeks, kayıplarını hızla silerken, halka arzlarda da yeşil mumlar baskın oldu.
Halka Arzlarda Satış Baskısı Kalktı: Mumlar Yeşil!
HABER GİRİŞ

Borsayı alaşağı eden vergi söylentilerinin gündemden sıyrılmasıyla kara bulutlar aralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi kararını veto ettiği iddiasına yalanlama gelmediği her yeni günde BIST 100 endeksi kayıplarını silmeye odaklandı.

Bu haftanın başında 10 bin puanın altına sarktıktan sonra ayaklanan ana endeks bugüne 10.320 puandan başladıktan sonra TSİ 10.20 itibarıyla yüzde 2 artıda 10.420 puandan kayda geçti.

Ana endeksteki yükseliş hareketi halka arz hisselerinde de okundu. Salı günü tabandan kalkmaya başlayan yeni halka arzlar bugüne yeşil bir açılış yaptı.

Hafta başında kırmızıya boyanan halka arz tablosunda Altınay Savunma (ALTNY) dışında tüm yeni halka arzlarda yükseliş hakim oldu.

Tavan serisi ile göz dolduran ALTNY bugün açılışı yüzde 1,87 ekside yaptıktan sonra yazım anında yüzde 3’e giden düşüşüyle 86 liradan kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

HOROZ ve YIGIT Tabandan Uzak Kalmaya Çalışıyor

Geçen hafta işlemlere başladıktan sonra yatırımcıların gündeminden düşmeyen Yiğit Akü (YIGIT) ve Horoz Lojistik (HOROZ) hisseleri tabandan uzak kalmaya devam etti.

YIGIT bugün açılışı 26,58 liradan yapıp yazım anında yüzde 3’e giden yükselişiyle 27,24 liradan kayda geçti. Ancak yine de 34,68 TL olan halka arz fiyatının altında kaldı.

Yükselişine rağmen halka arz fiyatının altında kalan bir diğer isim HOROZ, açılışı artış eğilimiyle yaptıktan sonra yazım anında yüzde 5 artıda işlem gördü. 55 liradan halka arz olan HOROZ, 48,38 liraya yükseldi.

Tabandan kalkışı zaman alan Altınkılıç Gıda (ALKLC) ise açılışta yüzde 1,20 yükseldikten sonra yazım anında artışını yüzde 1’in altına çekti. 22,98 TL’den halka arz olan ALKLC, yazım anında 20,28 lira seviyesine çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.