Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arzlar Bu Kez Güldürmedi, Tavan Serileri Kısa Sürdü

Son haftaların en taze halka arz şirketlerinden olan CW Enerji, Graınturk Tarım ve Europower hisseleri beklenenden daha zayıf performans gösteriyor. Hisselerde son duruma göz atalım.
Halka Arzlar Bu Kez Güldürmedi, Tavan Serileri Kısa Sürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısı 5 milyonu aştı. Son dönemde borsamıza çok ciddi şekilde yerli yatırımcı akını gerçekleşirken, bunun asıl sebebi üst üste gelen halka arzlar oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geçtiğimiz yıl halka arz edilmek isteyen şirketlerin başvurularını epey bir süre bekletmişti. Aralık ayından itibaren ise süreç hızlandırıldı. Neredeyse her hafta iki şirkete onay verilmesi özellikle küçük yatırımcının ilgisini çekiyor.

Halka arz edilen şirketler borsada işlem görmeye başladıktan sonra ortalama 6-7 gün tavan bozmadan yükseliş gösteriyor. Bu durum kısa sürede garanti bir kar olarak yorumlanmakla birlikte tek kişinin 20-30 hesaptan arza katıldığı yönünde paylaşımlar görüyoruz.

Küçük yatırımcı için güzel bir yol olsa da piyasa dengesine zarar verdiği aşikar. Özellikle büyük halka arzlara katılmak için piyasadan likidite çekilmesi, günlerce süren tavan serisinden sonra birden gelen satışlar, pay piyasalarını olumsuz etkiliyor.

Son aylarda gerçekleşen birçok arz bu şekilde güzel kazançlar sunsa da tablonun biraz bozulduğunu görmekteyiz. Nisan ayında arzı gerçekleşen ve borsada işlem görmeye başlayan bazı şirketler bu kez isteneni vermedi ve tavan serisi kısa sürdü. İşte o şirketlerden bazıları ve hisselerdeki son durum.

GCM Yatırım Banner

CW Enerji (CWENE)

CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş. payları 26-27-28 Nisan 2023 tarihlerinde, 108,60 TL sabit fiyattan halka arz edildi. Şirketin arzına 2.360.209 yatırımcı ile rekor düzeyde katılım oldu. Şirket payları 5 Mayıs’ta Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

İlk gün 118,3 TL tavan fiyatla açılan hisseler, dün de yüzde 10 artış yaptı. Ancak tavan serisi üçüncü gün bozuldu. Güne 144,4 liradan başlayan CWENE kodlu hisseler kayıpların hızlanmasıyla birlikte iki kere devre kesti.

118,3’e kadar geri çekildi. Saat 11.25’te ise yüzde 5’e yakın düşüşle 125,10 liradan işlem görüyor. Söz konusu satışların, seçim öncesi son 3 işlem gününde yatırımcıların nakite geçme isteğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

GraınTurk Tarım (GRTRK)

18 – 19 Nisan 2023 tarihlerinde halka arz edilen ve 1,2 milyon yatırımcının katıldığı son arzlardan olan Graınturk Tarım A.Ş. hisseleri de düşüş gösteriyor.

17,60 liradan halka arz edilen GRTRK kodlu hisseler, an itibarıyla yüzde 4,60 ekside işlem görüyor. Borsaya 19,36 fiyattan girip, 32,2’ye kadar çıkan hisseler geçen Perşembe’den bu yana düşüyor.

Şu an işlem gördüğü fiyat 23,72 lira olurken, gün içi aralığı 22,8 – 24,1 olarak kaydedildi.

Europower Enerji (EUPWR)

Son dönemin en ses getiren halka arzlarından olan Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri’nde tablo nispeten olumlu olsa da yine de beklenen coşku görülmedi.

Geçen yıl yüzde 1400 prim yapan Girişim Elektrik iştiraki Europower’ın arzı uzun zamandır bekleniyordu. 60 milyon lotun satıldığı arza 2.240.284  yatırımcı katıldı.

40,60 TL fiyattan borsada satışa sunulan EUPWR payları ilk gün 44,66 TL tavan fiyatı gördü. 3 Mayıs’ta 85,1 ile zirveye çıktıktan sonra üst üste satış yedi.

65 liraya kadar çekilen hisseler, bugün bir miktar toparlandı. Saat 12.00’ye doğru yüzde 1,90 artıda 67,40 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.