Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arzı Duyan Yatırımcı Yeniden Borsaya Koştu

Son aylarda borsadan çıkış yapan yatırımcılar, halka arzların artması nedeniyle yeniden işlem açmaya başlarken, sayı rekora gidiyor.
Halka Arzı Duyan Yatırımcı Yeniden Borsaya Koştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan (MKK) elde ettiğimiz verilere göre borsada yatırımcı sayısı Ekim ayında 8,6 milyonla rekor kırmıştı. Ancak Orta Doğu’da başlayan sıcak çatışma piyasaları olumsuz etkilerken, sert düşüşler yatırımcıların borsadan çıkmasına sebep oldu.

Bunun etkisiyle yatırımcı sayısı birkaç ay içinde 1 milyondan fazla azaldı. Fakat son haftalarda yeniden artışa geçti ve 4 Mart 2024 itibarıyla 8,24 milyona çıktı. Bu yükselişte kuşkusuz ki halka arzların payı çok yüksek.

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK), birkaç ay aranın ardından yeniden halka arzları onaylamaya başladı. Hemen hemen her hafta iki şirketin halka arzının onaylanması, borsadan kaçan yatırımcıların yeniden dönmesini sağladı.

Pay senedi yatırımcı sayısı Ekim ayındaki rekorun ardından, Ocak ayında 7,28 milyona kadar indi. Ardından yeniden toparlanmaya başlayarak Şubat ayında 8,17 milyona, Mart ayının ilk haftasında ise 8,24 milyona çıktı.

Yatırımcı Sayısı Yeniden Arttı
Kaynak: MKK

Bu yatırımcıların portföyünün piyasa değeri 12,5 trilyon TL oldu. MKK verilerine göre portföy dilimleri olarak bakıldığında 10 milyon TL üzerinde portföyü bulunan yatırımcı sayısı, Ocak ayında 17 bin 758 iken, Şubat’ta 19 bin 969 seviyesine yükseldi. En yüksek yatırımcı grubunu gösteren yatırımcıların toplam portföy büyüklüğü ise 3 trilyon 73 milyar liradan 4 trilyon 88 milyar liraya yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Portföyü 1.001-5.000 TL arasında olan yatırımcıların sayısı Ocak’ta 1 milyon 587 bin iken, Şubat’ta 2 milyon 73 bine ulaştı. 20.001-50.000 TL arasında portföye sahip olan yatırımcıların sayısı 953 bine, portföyü 101-1.000 lira arasında olan yatırımcı sayısı 907 bine yükseldi.

Halka arzların hızlanması özellikle yerli yatırımcı sayısının da artmasını sağlarken, bunların portföy büyüklüğü de zirveye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.