Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Yatırımcıları Piyasaya mı Dönüyor?

Şubat ayı itibariyle yeniden canlanmaya başlayan halka arzların etkileyici performansıyla yatırımcıları piyasaya geri döndürdü. Detaylar haberde;
Halka Arz Yatırımcıları Piyasaya mı Dönüyor?
HABER GİRİŞ

Borsada Şubat ayı itibariyle halka arzlar yeniden canlanmaya başladı. 2023 yılında borsadaki halka arz performansı yatırımcıyı çekerken, Kasım ayında başlayan düşüşle çıkışlar başlamıştı. Yeni halka arzların muazzam performansı, yatırımcıları tekrar piyasaya geri döndürdü.

Dünya yazarı Ufuk Korcan bugün kaleme aldığı yazısında, son bir ayda hisse senedi yatırımcı sayısının 706 bin artarak 8 milyon sınırına yaklaştığına işaret etti.

Borsa ve yeni hisselerdeki yükseliş devam ettikçe, yatırımcı sayısının artacağı bekleniyor. Özellikle 2023’teki halka arzlara gösterilen ilginin etkisiyle Borsa İstanbul’da hisse senedi yatırımcı sayısı Ekim ayında 8.5 milyon kişiyi aşmıştı. Ancak hisselerdeki düşüşlerle ve yeni halka arz edilen şirketlerin performansıyla bu sayı düşmüştü.

Yatırımcı Sayısı Artıyor

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Ekim ayında 8 milyon 555 bin 838 olan yatırımcı sayısı Ocak ayı sonunda 7 milyon 267 bin 418’e gerilemişti.

2024 yılına girişle yükselişe geçen BIST 100 endeksi ve Şubat ayında başlayan halka arzlar, yatırımcı sayısında yeniden artışa neden oldu. Son bir ayda 706 bin 791 yeni hisse senedi yatırımcısı ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Borsadaki yükseliş trendi ve yeni halka arzlar, yatırımcıların ilgisini çekmeye tekrar başladı. Korcan, borsaya yeni gelenlerin ve geri dönenlerin çoğunun halka arz yatırımcısı olduğuna dikkat çekti.

Halka Arzlarda Eşit Dağıtım Yatırımcıyı Etkiliyor mu?

2024 yılının ilk halka arzı 6 Şubat’ta Pasifik Donanım ve Yazılım ile başlayarak Bor Şeker ve Limak Doğu Anadolu Çimento ile devam etti.

Pasifik Donanım ve Yazılım pay başına 35 liradan halka arz edilerek, 13 Şubat’ta işlem görmeye başladı. O tarihten bu yana yüzde 135,14 değer kazanan hisse Cuma günkü işlemlerini 82,30 liradan tamamladı.

Halka arzların ilgi görmesindeki nedenlerden birinin ise eşit dağıtım uygulaması olduğuna dikkat çeken Korcan, şu şekilde devam etti;

“Halka arzlarda bireysel yatırımcılara arzın büyüklüğüne göre 400-700 lira civarı bir dağıtım gerçekleştiriliyor. Bu tutar kimi yatırımcılar için cazip olmayınca daha fazla pay alabilmek için yakın çevreleri adına hesap açmaları doğal olarak yatırımcı sayısını yukarı taşıyor.”

Halka Arzlar Borsayı Düşürüyor mu?

2023’te yaşanan halka arzlar ve borsadaki düşüşlere işaret eden Korcan, geçen sene halka arzların borsadaki satış baskısına etkili olduğu yönünde tartışmalar olduğunu anımsattı.

Ancak bazı uzmanlar bu ilişkinin çok yüksek olmadığını düşünüyor. Halka arzların genellikle düşük tutarlara yapıldığı ve halka arz yatırımcılarının genellikle sadece halka arzlara odaklandığı için bu hisselerin endekste büyük bir ağırlığı olmadığını öne sürüyor.

Tüm bu sebeplerle mevcut sistemin, halka arzların borsadaki satış baskısında büyük bir etkisinin olmadığı tahmin ediliyor.

Eğer halka arzlar yüksek talep görseydi ve eşit dağıtım olmasaydı bu durumun hisse senetlerinde satış baskısına neden olabileceği öngörüldü. Ancak mevcut sistemin bu tür bir etkisinin olmadığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın