Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz için Gün Sayan Borlease Otomotiv’den Açıklama

Borlease Yönetim Kurulu Başkanı Hancan, şirketin bugün 6 milyar lira olan varlığının 2022 yılında 2 milyar liranın üzerinde ciro ürettiğini söyledi. Detaylar haberde;
Halka Arz için Gün Sayan Borlease Otomotiv’den Açıklama
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 5 Ekim’de onaylanan Borlease Otomotiv A.Ş’nin halka arzına ilişkin Borlease Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Cem Hancan, açıklamalarda bulundu. Hancan, şirket ve halka arz sürecinin detaylarını Anadolu Ajansı (AA) muhabiriyle paylaştı.

Şirketin operasyonel kiralama alanında faaliyet gösterdiğine işaret eden Hancan, Türkiye’de kurumsal müşterilerin otomobil ihtiyaçlarını karşıladıklarını bildirdi.

Hancan açıklamasında müşterilerine araç bakım, onarım, lastik tedariki ve finansman hizmetleri gibi sigortacılık faaliyetlerini de kapsayan hizmetlerin tamamını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Müşterilerin Günlük, Haftalık ve Aylık Araç İhtiyaçları da Karşılanıyor

Borlease Otomotiv olarak operasyonel kiralama hizmetine ek olarak aynı zamanda Sixt Rent A Car ile müşterilerin günlük, haftalık ve aylık ihtiyaçlarını da karşılana işaret etti.

Sixt Rent A Car olarak şu anda Türkiye’nin 32 farklı noktasında hizmet verdiklerini söyleyen Hancan, araç kiralama sektöründe Türkiye’de global oyuncularla beraber sektöre katma değer sağladıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hancan, “Bu katma değerle yüzde 100 yerli bir firma olarak Türkiye’de rakiplerimizle beraber pazarda son 10 yıl içerisinde sürekli büyüyen bir filoya sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Şirketin 260 Bin Civarında Araç Stoku Var

Operasyonel kiralama tarafında Türkiye’de 260 bin civarında araç stoku bulunduğunu paylaşarak, 8 bin adet araç ile hem günlük hem operasyonel olarak müşterilerine hizmet götürdüklerini kaydetti.

Grup olarak aynı zamanda otomotiv ekosistemi içinde birçok faaliyette bulunduklarını dile getiren Hancan, şu şekilde konuştu;

“Sigortacılık faaliyetleri içiresindeyiz. Otomotiv sigortacılığı, otomotiv hasar yönetimi konusunda ciddi bir know-how’a sahibiz. Aynı zamanda elektrikli şarj istasyonları ile beraber müşterilerimizin sadece araç kiralamasını değil, onların enerji ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyoruz.”

Borlease Otomotiv’in Yüzde 27’si Halka Arz Oluyor

Borlease Otomotiv’i halka arz ederken aynı zamanda bir ekosistemi know-how’ıyla beraber müşterilerin hizmetine sunmayı taahhüt ettiklerini vurguladı.

Şirketi 10’uncu yılında halka arz etmekten dolayı mutlu olduklarını aktararak, “Yüzde 27’lik bir halka arzımız var şu anda. Ek satışla beraber bu, yüzde 30’a kadar çıkacak.” dedi.

“Şirketimize yüzde 27’lik payla halkımızı ortak etmek gerçekten bizim için çok gurur verici bir süreç.” ifadelerini kullanan Hancan, şirketin halka arz sürecine ilişkin bilgi verdi.

Yaklaşık 5 Bin Araç Halka Arz Edilecek

Sürece karar verirken elde edilecek finansman geliri ile yaratılacak avantajlar ve büyüme potansiyelinin daha fazla artıyor olmasının çok değerli olduğuna işaret etti.

Büyüme potansiyeli olarak gelecek vadeden bir sektörün içerisinde olduklarını ileri sürerek, “Aynı zamanda regülasyona tabi olmamız ve birçok yatırımcıya şirketi tanıtma fırsatımız olması da bizi halka arz etmeye sebep olan motivasyonlar arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Halka arzla kendi varlıkları içinde olan yaklaşık 5 bin aracı halka arz etmiş olduklarını kaydeden Hancan, şirkete ortak olacak kişileri güçlü, ayakları yere basan, gelecek vadeden ve aynı zamanda büyüyerek işlerini daha iyi yapan bir şirkete ortak etmek istediklerini öne sürdü.

Borlease Otomotiv 2013’te 2 Milyon TL Sermayeyle Kuruldu

Şirket hakkında bazı önemli verileri de aktaran Hancan, “Borlease Otomotiv 2013 senesinde 2 milyon TL sermaye ile kuruldu. Bugün baktığımızda 6 milyar TL varlığı olan 2022 senesi içinde 2 milyar TL üzerinde ciro üretmiş, EBİTDA’sı yüzde 40 civarında olan, yüzde 18 karlılık ile çalışan bir firmayız.” dedi.

2023 yılı için de aynı hedefleri beklediklerini söyleyen Hancan, hedeflerini gerçekleştireceklerine yüzde 100 emin olduklarının altını çizdi. Şirketin bahsi geçen sebeplerden bu büyüklüğe ve bu cirolara halkı ortak etmek istediklerine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın