Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halk Yatırım’ın Güçlü Kar Beklentilerinde Bu Sektör Dikkat Çekti

Halk Yatırım'ın, şirketlerin 2023 yılının üçüncü çeyrek bilanço açıklamalarına dair yayımladığı beklenti raporunda bir sektör dikkat çekti. Detaylar haberde...
Halk Yatırım’ın Güçlü Kar Beklentilerinde Bu Sektör Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş., birçok şirketin 2023 yılının üçüncü çeyrek bilanço açıklamalarına yönelik tahmin raporunu yayımladı. Söz konusu raporda otomotiv sektöründen 3 şirket dikkat çekti.

Raporda üçüncü çeyrek 2023 bilanço sezonunun 20 Ekim’de Arçelik, bankalar tarafında ise 24 Ekim’de Yapı Kredi ile başladığı belirtildi.

Araştırma kapsamında söz konusu dönemde Otokar, Türk Traktör, Arçelik, Türk Telekom ve Ford Otomotiv’in yıllık bazda net karını en çok artıran şirketler olması beleniyor.

Operasyonel tarafta ise yine aynı dönemde Otokar, Vestel, Akçansa, Türk Traktör ve Doğuş Otomotiv’in yıllık bazda FAVÖK’ünü en çok artıran şirketler olacağı tahmin ediliyor.

Otomotiv Sektöründe Üç Şirket Dikkat Çekiyor

Otomotiv sektöründe yer alan Doğus Otomotiv (DOAS), Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş Otomotiv (TOASO) raporda dikkat çekti. Buna göre Doğus Otomotiv’in satış gelirlerinin yıllık bazda yüzde 197 artışla 35,2 milyar TL, FAVÖK’ün yıllık bazda yüzde 200 artışla 7,1 milyar TL ve net karın ise yıllık bazda yüzde 90 artışla 5,1 milyar TL olması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Ford Otosan’ın satış gelirlerinin yıllık bazda yüzde 72 artışla 86,2 milyar TL, FAVÖK’ün yıllık bazda yüzde 108 artışla 10,1 milyar TL, net karın ise yıllık bazda yüzde 134 artışla 8,9 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Yine rapora göre Tofaş Otomotiv’in satışlarının yıllık bazda yüzde 60 artışla 25,7 milyar TL, FAVÖK’ün yıllık yüzde 53 artışla 4,1 milyar TL, net karın ise yıllık bazda yüzde 108 artışla 4,3 milyar TL seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Söz konusu rapora göre gıda perakendeciliği sektöründe BİM Birleşik Mağazaları A.Ş’nin güçlü ciro büyüme açıklaması bekleniyor.

Halk Yatırım, Migros’un en yüksek ciro büyümesi açıklamasını beklerken, Şok’un yüksek baz etkisi nedeniyle rakiplerinden daha düşük benzer mağaza büyümesi açıklaması yapacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın