Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HALKB ve PGSUS “AL” Tavsiyelerini Korurken, DOAS Bilançosu ile Olumsuz Değerlendirildi

3. çeyrek mali bilançosunda olumsuz değerlendirilen DOAS, yolcu sayısındaki artış ile beklentisi olumlu gerçekleşen PGSUS ve son çeyrekte pozitif öngörülen HALKB değerlendirmesi.
HALKB ve PGSUS “AL” Tavsiyelerini Korurken, DOAS Bilançosu ile Olumsuz Değerlendirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Doğuş Otomotiv 3. çeyrek bilançosunda piyasanın 17 milyon net zarar beklentisinin altında 8 milyon TL net zarar açıkladı. Şirket 3Ç17’de 73 milyon TL net kar rakamı elde etmişti. Satış hacmindeki düşüş, faiz giderlerindeki ve kur farkı giderlerindeki artışın neden olduğu finansman giderlerindeki yükseliş, 3Ç17’de kaydedilen 20 milyon TL iştirak karına kıyasla 3Ç18’de kaydedilen 30 milyon TL iştirak zararı şirketin 3Ç18 net zararının temel nedenlerini oluşturmaktadır.

Finansman giderlerindeki artış zarara neden oldu. Satış hacmindeki daralma nedeniyle işletme sermayesi ihtiyacı 9A17 sonundaki 1.8 milyar TL’den 9A18’de 1.2 milyar TL’ye geriledi. İşletme sermayesi ihtiyacındaki gerileme stoklardaki artışa rağmen ticari alacaklardaki düşüş ve ticari borçlardaki artıştan kaynaklı değerlendirilebilir. Bunun sonucunda şirketin net borç pozisyonu 9A17’deki 2.5 milyar TL’den 9A18’de 2.1 milyar TL’ye geriledi. Şirketin net faiz gideri 3Ç18’de borçlanma oranlarındaki artış nedeniyle yıllık bazda %63 artışla 128 milyon TL’ye yükseldi.

DOAS 3Ç18 zarar rakamına piyasanın olumsuz tepki vermesi beklenebilir. Şirketin yüksek stok tutarını, 2019’da da daralmanın devam etmesini beklendiği yurt içi otomotiv pazarı ve yüksek borçlanma oranları göz önünde bulunduruluğunda DOAS için tavsiyenin “SAT” pozisyonunda güncellendiğine dikkat ediyoruz.

Halkbank Hissesinde “AL” Tavsiyesi Korunuyor

HALKB Son Çeyrekte Olumlu BeklentiHalkbank 2018’in üçüncü çeyreğinde 303 milyon TL solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa beklentisi olan 407 milyon TL’nin oldukça altında gerçekleşti. Bankanın üçünce çeyrek net karı bir önceki çeyreğe göre %73, yıllık olarak ise %63 daralmış oldu. Açıklanan kar neticesinde öz kaynak karlılığı çeyrek bazında %5’e gerilerken bu rakam bankanın yakın tarihinde gerçekleşen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Bankanın çeyrekte takibe girişler ve grup II kredilerinin artışıyla tetiklenen karşılık giderleri ile artan fonlama maliyetleri sonucunda kredi/mevduat spredlerinin daralması karlılıkta Keskin bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Analistlere göre banka 2018 yılında karlılıkta en dip noktayı üçüncü çeyrekte görürken özellikle TÜFEX kâğıt getirilerinin olumlu etkisiyle son çeyrek karlılığında bir sıçrama yaşayabilir.

Her ne kadar açıklanan kar rakamı beklentilerin altında kalsa da ve banka önemli bir marj baskısıyla karşı karşıya bulunsa da, aktif kalitenin göreceli olarak iyi durumu üçüncü çeyreğin en önemli gelişmesi olarak değerlendirilebilir. HALKB için analistler “AL” tavsiyelerini koruyor. Hisse %2.18 değer kaybı ile 7,19 TL’den günlük işlemlerine devam etmekte.

Pegasus’un Yolcu Sayısı Arttı

Pegasus Artan Yolcu Sayısı İle Hissesine Pozitif YansımaPegasus Hava Yolları’nın  Ekim ayı toplam yolcu sayısı %1.9 artış ile 2.52 milyona yükseldi. Ekim ayında dış hat yolcu trafiği %16.5 artarken, iç hat yolcu trafiği %7.4 düştü. Ekim ayında dış hat ASK (arz edilen koltuk) %20.2 artarken, iç hat ASK %6 geriledi. Ekim ayında dış hat doluluk oranındaki 1.4 puanlık düşüş ve iç hat doluluk oranındaki 1.5 puanlık düşüş neticesinde toplam doluluk oranı 1.7 puan gerileme ile %84.2’e düştü.

Pegasus 2018’de %11-13 ASK artışı ve dış hat doluluk oranında artış beklentisi ile yolcu trafiğinde %11-13 artış hedefliyor. İç hat doluluk oranı 2017’deki %87.2 seviyesiyle aynı hedeflenirken, dış hat doluluk oranı 2017’deki %80.5’e kıyasla 1-2 puan iyileşme bekleniyor. Gelişmenin hisse senedine yansıması olumlu olarak değerlendiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu