Yatırım yapmaya başla!

Hocaların Hocası Halil İnalcık Kimdir?

Hocaların Hocası Halil İnalcık Kimdir?

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli tarihçi olan ve tüm dünyada büyük bir saygınlıkla takip edilen Halil İnalcık, dün akşam saatlerinde Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Chicago, Harvard ve Princeton gibi köklü üniversitelerde dersler veren, Bilkent Üniversitesi Tarih bölümünün kurucusu olan ve eserleri yabancı dile çevirilerek okutulan duayen tarihçi, vefatıyla tüm Türkiye’yi adeta yasa boğdu. Kimilerimiz tarafından her adımı dikkatle takip edilen, kimilerimiz tarafından ise henüz keşfedilmemiş bir cevher olan İnalcık, bugün son yolculuğuna uğurlanacak.

100 yıllık ömründe sayısız eser bırakan ve Türkiye’ye tarihi sevdirmeyi başaran Halil İnalcık’ın yaşamından öne çıkan bölümleri ve tarihe damga vurduğu anları sizler için derledik…

Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir?

Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir?Hocaların hocası olarak büyük bir saygınlıkla anılan Halil İnalcık’ın yaşamı için tam da bir başarı öyküsü diyebiliriz. 100 yaşına kadar bıkmadan ve usanmadan yeni makaleler üreten ve tarihi Türkiye’ye sevdirmek için büyük bir titizlikle çalışan İnalcık, 7 Eylül 1916’da İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamlayan İnalcık, 1942 yılına gelindiğinde Türkiye’de sosyo ekonomik tarih yazıcılığının ilk örneklerinden biriyle doktor ünvanına sahip oldu. Bir yıl sonra ise “Viyana’dan Büyük Ricat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı” tezini yazan İnalcık, doçent ünvanına ulaştı. 1952 yılına gelindiğinde ise “Viyana Bozgun Yıllarında Osmanlı-Kırım Hanlığı İşbirliği” teziyle profesör olan İnalcık, göstermiş olduğu başarılarıyla kısa süre içerisinde hem ulusal hem de uluslararası bir üne kavuşmayı başardı.

Chicago’ya Uzanan Yolculuk

Chicago'ya Uzanan YolculukTozlu rafların arasında kendisine yeni bir hayat kuran İnalcık, çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Türkiye’de saygın tarihçiler arasında kendine yer bulmasının ardından uluslararası kuruluşlar da İnalcık’ı keşfetmeye başlamışlardı. 1972 yılına gelindiğinde İnalcık için hayatının dönüm noktası olacaktı. Chicago Üniversitesi İnalcık’a davet gönderdi ve kendisini ABD’de çalışmaya ikna etti. Tam da bu noktada İnalcık için uluslararası kapılar açılmıştı. 1973 yılına gelindiğinde “The Ottoman Empire: The Classical Age” eserini İngiltere’de yayınlayan İnalcık, tüm dünyanın ilgisini üzerine toplayarak ve bir zamanlar dünyanın en büyük imparatorluğu olan Osmanlı’yı herkese tanıttı. İnalcık’ın bu eseri tüm dünyada o kadar ilgi gördü ki, birçok yabancı dile tercüme edildi ve seçkin üniversitelerde okutulan eserler arasında yer aldı. Artık tüm dünyanın saygı duyduğu bir profesör olarak dersler veren İnalcık’a birçok üniversiteden teklifler gelmeye başlamıştı. Ancak İnalcık Chicaho Üniversitesi’nden ayrılmadı ve 15 yılın sonunda emekli oldu. 1990 ile 1992 yıllarında ise İnalcık, Harvard ve Princeton üniversitelerinin ısrarlı tekliflerini geri çevirmedi ve misafir profesör olarak dersler vermeyi kabul etti.

Halil İnalcık’ın Ödülleri

Halil İnalcık'ın ÖdülleriDünyanın sayılı bilim adamları arasında yer alan ve Türkiye’yi uluslararası arenada başarılı bir şekilde temsil eden İnalcık, yaşamı boyunca tarihe olan tutkusu ve merakıyla birçok unutulmaz eseri dünya kütüphanelerine kazandırdı. İnalcık’ın aldığı sayısız ödüllerden öne çıkanlar ise şöyle;

 • 1978’de Royal Asiatic Society tarafından şeref üyesi seçildi.
 • Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığınca Yüksek Hizmet Madalya ve Diploması aldı.
 • 1992’de Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na üye, Türkiye Bilimler Akademisi’ne şeref üyesi seçildi.
 • 1998’de İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Ödülü’nü aldı
 • “Kültür Bakanlığı 700. Yıldönümü Yayın Komisyonu” eseriyle Dünya Kitap Fuarı’nda birincilik ödülüne layık görüldü.
 • Sofya Üniversitesi’nden 2001 yılında fahri doktoralık aldı.
 • 2002’de İslam Konferansı Teşkilatınca teşekkür plaketi verildi.
 • Kültür Bakanlığı tarafından “2002 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü kazandı
 • Macaristan Cumhurbaşkanı Ferenc Madl’ın elinden Macaristan Liyakat Nişanı’nı aldı.
 • 2005’te Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü
 • 2008’de “TBMM Onur Ödülü” verildi.
 • 2012’de Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) onur madalyasını aldı.
 • Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2 bin bilim adamı arasında gösterildi.

100 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

100 Yaşında Hayata Gözlerini YumduProf. Dr. İnalcık hayatının son yıllarında birçok hastalıkla mücadele etti. Çoklu organ yetmezliği nedeniyle Ankara Güven Hastanesi’nde tedavi gören ünlü tarihçi dün akşam saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nün kurucusu olan Prof. Dr. İnalcık için yarın Bilkent ve Ankara Üniversitelerinde tören düzenlenecek. Tarihin orijinal dokümanlara bakılarak yapılması gerektiğini tüm dünyaya kanıtlamış olan ve asırlık ömrü boyunca sayısız eserle tarihçilere yol gösteren İnalcık’ın ardından hepimiz kitaplığımızda onun eserlerini baş köşeye koymalıyız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum