Yatırım yapmaya başla!

Haksız Fiyat Artışlarına Yönelik Denetimler Olumlu Sonuç Verdi

Son aylarda döviz kurlarında görülen sert dalgalanmalar tüketici fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesine sebep olmuştu. Ticaret Bakanı Pekcan, haksız fiyat artışı denetimlerinin sonuç verdiğini ve fiyatların düşmeye başladığını söyledi.
Haksız Fiyat Artışlarına Yönelik Denetimler Olumlu Sonuç Verdi

Döviz kurlarının Ağustos ayında spekülatif bir şekilde atağa geçmesi ve Türk lirası üzerinde ekonomik nedenlerle açıklanamayacak ölçüde baskı yaratması, tüketici fiyatlarına çok sert bir şekilde yansımıştı.

Döviz kurlarındaki artış etiketlere bütçeleri zorlayacak şekilde etki etti ancak bu durumun tüm fiyatlarda geçerli sebeplerle olmadığı fark edildi. Ticaret Bakanlığı haksız fiyat artışını tespit etmek amacıyla 77 bin 386 ürünü denetledi ve 114 firmadan savunma istedi. Alınan önlemler ve denetlemeler sonucu fiyatlarda düşüş görüldü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuç verdiğini söyledi.

Normalde serbest piyasa ekonomisine inandıklarını ve müdahaleden yana olmadıklarını söyleyen Pekcan, rekabetin olmadığı durumlarda da kamunun dengeyi sağlamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

Özellikle tüketicilerin ekonomik zarar görmemeleri açısından piyasadaki aksaklıkların giderilmesi gerektiğini söyleyen Pekcan, haksız fiyat artışı tespit edilen firmalardan savunma istediklerini, bu kapsamda 81 ilde ticaret il müdürlükleri ile çalışma yürüttüklerini anlattı. Yapılan denetimlerin ilk etapta çok fazla olduğunu, olumlu sonuçlarının alınmaya başladığını ve artık azaldığını dile getirdi.

Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması 38 bin 950 kişi tarafından indirildi.

Uygulama üzerinden toplamda 4 bin 500 başvuru geldiğini söyleyen Pekcan, yapılan denetimlerde vatandaşın da katkısının büyük olduğunu belirtti. Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’na 57 bin 701 başvuru yapıldığını ve bunlara gerekli dönüşlerin yapıldığını söyledi.

Son dönemlerde gündemden düşmeyen soğan ve patates fiyatları konusuna da değinen Pekcan, bu yıl soğanda hastalık olduğu için fiyatların artacağı beklentisi oluştuğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da katıldığı operasyonlarda sadece 3 deponun piyasaya mal gönderdiğinin tespit edildiğini dile getirdi.

Yerli üretimi teşvik için uygulamaya konula Yerli Üretim logosu kullanımının da oturduğunu anlattı.

Millileşme ve yerli üretimi artırma amacıyla Türkiye’de üretilen her ürün etiketine, 3 Ekim itibarıyla Yerli Üretim logosu kullanma zorunluluğu getirildi. Yabancı sermayenin Türkiye’de yapılmasını istediklerini ve bunu teşvik ettiklerini söyleyen Pekcan, geçiş sürecinde bir takım aksaklıkların olduğunu fakat logo kullanımın yavaş yavaş düzene girdiğini ifade etti.

Türkiye’de istihdam yaratan, sektöre katma değer sağlayan firmaların ürünlerinin yerli üretim olduğunu söyleyen Pekcan sözlerine; “Biz Yerli Üretim logosunu ruhsata da bağlayabilirdik ancak esnafa iş yükü vermek istemedik, bir angarya da etiketten çıktı dedirtmedik. Bizim amacımız, ticareti kolaylaştırmak. “ şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum