Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ’ten Köklü Vergi Reformu Çağrısı

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, konfederasyonun 48. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
HAK-İŞ’ten Köklü Vergi Reformu Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, konfederasyonun 48. kuruluş yıl dönümü kapsamında genel merkezde bir araya geldiği basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Arslan’ın gündeminde vergi sistemine ilişkin ifadeler yer aldı.

HAK-İŞ Başkanı açıklamasında “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınan ve aile yükümlülüklerini de dikkate alan bir modelin ülkemize kazandırılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ’in, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunlar karşısında sorumlu davrandığını belirten Arslan, çalışanların haklarının korunması konusunda risk almaktan kaçınmadıklarını söyledi. Arslan, Türkiye’deki vergi sisteminin adil ve hakkaniyetli olmadığını dile getirerek köklü bir reform yapılması çağrısında bulundu.

Hem kayıt dışılığın önlenmesi hem de sendikal örgütlülüğün önünün açılması için mevzuat değişikliği ihtiyacına vurgu yapan Arslan, “Kriz dönemlerinde verginin sabitlenmesini ve bu dönemde çalışanların, emekçilerin, ücretlilerin vergilerinin yüzde 10 ile sınırlandırılarak krizden en az hasarla çıkılmasının sağlanması konusundaki ısrarımızı devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

Başta KDV olmak üzere dolaylı vergilerin asgariye düşürülerek doğrudan verginin öne çıkarılacağı bir modeli Türkiye’nin başarmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Asgari Tespit Komisyonu

Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısıyla ilgili baştan sona daha katılımcı, kapsayıcı ve çalışanları geniş bir şekilde temsil edecek bir modelin inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin, enflasyonun üzerinde arttırılmasının asgari ücretle çalışanlar için çok büyük bir imkan olduğunu ve bunu desteklediklerini aktaran Arslan, “Toplu sözleşme düzeninde asgari ücretin çok az üstünde ücret alan çalışanlarımızın ücretleri asgari ücretle hemen hemen aynı noktaya gelmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

Hem kamuda hem de özel sektörde asgari ücret arttığı zaman, asgari ücretle paralel olarak toplu sözleşme sistemindeki işçilerin haklarının da en az asgari ücret düzeyinde arttırılacağı bir modele ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi. Arslan, asgari ücretin yüksek enflasyonda daha fazla arttırılmasını talep etti.

Arslan ayrıca mevcut kıdem tazminatı mevzuatının Türkiye işçi hareketi için yetersiz bir düzenleme olduğunu belirterek, hak edilen kıdem tazminatlarının büyük ölçüde alınamadığını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.