Yatırım yapmaya başla!

Hafta Sonlarında Yapılan Harcama Hataları ve Onlardan Kaçınma Yolları

Hafta Sonlarında Yapılan Harcama Hataları ve Onlardan Kaçınma Yolları

Siz de hafta sonunu iple çekenlerden biri olabilir misiniz? Hafta içinde sık sık “şu Cuma hemen gelse de şöyle eğlenceli bir şeyler yapsak” diye mi düşünüyorsunuz? Çoğu zaman perşembeden plan yapmaya başlıyor, hafta sonlarını bayramlıklarını giymek için heyecanlanan bir çocuğun sabırsızlığıyla mı bekliyorsunuz? Peki, o zaman bir de şunu sorayım. Hafta sonu gelip geçtikten sonra cüzdanınızdaki boşluğu görüp, yaptıklarınız için hiç pişmanlık yaşıyor musunuz? Öyle mutlu mesut hafta sonu keyfinizi yaşarken diyorum, cebinizden çıkan para miktarını doğru düzgün hesap ediyor musunuz? Büyük ihtimalle, hayır. Büyük ihtimalle, siz de hafta sonu eğlencesinin dozunu kaçırıyor ve aslında bütçenize en çok zarar veren harcamanızın bu kötü para alışkanlığı olduğunu bilmiyorsunuz.

“Nasıl olsa haftada bir kez eğleniyorum, o kadarcık da harcama yapmayalım mı, ailenin bir arada olabildiği tek zaman bu” gibi düşüncelerle kendinizi harcama yapmaya daha da teşvik ediyor, sıkıntıyı çekecek kişinin siz olduğunu bilmezmiş gibi davranıyorsunuz. Tamam, hafta sonlarını herkes sever. Güzelim cumartesi ve pazar günleri herkes için özel bir anlam taşır. Anlayacağınız aslında sadece çalışanlar değildir hafta sonlarının yolunu gözleyen. Öğrenciler, çocuklar, emekliler, ev hanımları, patronlar, işsizler, kısacası istisnasız herkes için beklenilesi bir dönemdir bu. Ama işte ne yazık ki pek çok kişi hafta sonunu yanlış şekilde beklemektedir. Hatta hafta sonunun başlangıcı çoğu kişi için hayali bir para harcama yarışına verilen start gibidir bile denilebilir! İnsanlar hafta sonunu güzel geçirmek için falan değil de “paramı nasıl boş yere harcasam” gibi amaçlarla planlar yapıyor gibidirler çünkü!

Dediklerime inanmıyor musunuz? O zaman hemen şimdi son birkaç hafta sonunuzda neler yaptığınızı düşünün. Kimlerle, nerelere gittiğinizi, en güvendiğiniz arkadaşınız olan (o aslında sizi sırtınızdan vuracak bir düşman) kredi kartlarınızla ne kadar haşır neşir olduğunuzu şöyle kısaca bir düşünün. Evet, ne diyorsunuz? Hafta sonları sizin için de bir nevi talihsiz harcamalar dizisi niteliğinde değil mi? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap “eh yani, şöyle böyle” gibi “flu” yanıtlarsa, kesinlikle aşağıdaki başlıkları incelemelisiniz derim. Çünkü hemen şimdi hafta sonlarında yaptığınız harcama hatalarından ve onlardan kaçınma yollarından bahsedeceğiz.

İşte “keşke’li” bir hafta sonu ertesi yaşamamak için öğrenmeniz gerekenler:

Hafta Sonlarının Vazgeçilmezi Olan Sinemalar!

Hafta Sonlarının Vazgeçilmezi Olan Sinemalar!İlk olarak bahsetmek istediğim konu bu! Çünkü pek çok kişi hafta sonu eğlencesiyle sinemaya gitmeyi birbirinden ayrı düşünemiyor. Mevsim kış da olsa yaz da olsa sinema; hafta sonu yapılacaklar şeyler denildiğinde akla ilk sıralarda geliyor. Hatta ve hatta vizyonda izlenmeye değer 1 tane film olmasa bile “acaba sinemaya mı gitsek” düşüncesinden bir türlü uzaklaşılamıyor. İşte bu nedenle de size önerim, hafta sonu eğlencesiyle sinemaya gitme fikrini bağdaştırmaktan kurtulmanız. Sonuçta; her hafta sonu sinemaya gitmiyorsunuz diye ne film kültürünüz azalır ne de daha az sosyal olursunuz.

Ne diyorsunuz, sizce de haklı değil miyim? Hafta sonlarınızda sinemaya giderek bir sürü paranızı ziyan etmiyor musunuz? Bu arada “bir bilet parasından mı batacağım” diye düşünenlere de şunu söylemek isterim. Tamam, belki 15-20 liradan batmazsınız ama bu keyfi her hafta sonu yaptığınızı ve sinema keyfinin genellikle bilet ücretiyle sınırlı kalmadığını da unutmayın derim. Salona girmeden önce satın aldığınız patlamış mısırları, atıştırmalıkları, içecekleri ve bir de oraya gitmek için yaptığınız ulaşım masrafını bir düşünün. Zira bu küçük ayrıntılarla bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Peki, bu harcamadan nasıl kaçınacaksınız? Sinemaya gitmek yerine filminizi evinizde izlemeyi deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle güzel bir organizasyon yapabilir, kendi koltuklarınızda yayılarak aynı keyfi yaşayabilirsiniz. Örneğin; bir kış hafta sonu! Arkadaşlarınızı çağırın, atıştırmalıklarınızı hazırlayın ve sıcacık evinizde güzel bir sinema gecesi yaşayın. Mevsim yaz mı? Kendi bahçenizde ya da arkadaşlarınızın bahçesinde açık havada sinema sefası yapabilirsiniz. Anlayacağınız; film izlemenin sinemaya gitmeye göre çok daha ucuz ve eğlenceli yolları olduğunu aklınızın bir köşesine yazmalısınız.

Araba Gezintileri!

Araba Gezintileri!Hafta sonu sizi fazla fazla para harcamaya teşvik eden aktivitelerden bir diğeri de arabayla gezintiye çıkmak. Öyle amaçsızca civarda saatlerce dolaşmak! Özellikle gençlerin düştüğü bu tuzaktan da uzak durmalısınız. Sonuçta; ülkemizde yakıt ücretleri bu kadar yüksekken hiç yok yere kontak açmanın ne gereği var ki? Hem arabayla dolaşmak yerine hem cüzdanınız hem de sağlığınız için faydalı olacak yürüyerek dolaşma seçeneğini niye hiç düşünmüyorsunuz? Evet, böylelikle beklediğiniz hafta sonu keyfini ucu size zarar vermeyecek şekilde yaşayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla, çocuklarınızla ya da belki en güzel seçenek olan bir başınıza yürüyüşe çıkabilir, hareket etmenin verdiği mutlulukla ruhunuzu ve bedeninizi besleyebilirsiniz. Evet, belki dediklerim kulağa eğlenceli gelmiyor olabilir. Ama emin olun boş boş arabayla gezinti yapmak yerine, bacaklarınızın birazcık da olsa görevlerini yapmalarına izin vermek daha mantıklı! İnanmıyorsanız; deneyin ve önermemim doğru olup olmadığına tecrübe ederek karar verin.

Tabii, bu gereksiz harcamadan nasıl kaçınmanız gerektiğini de söylemeliyim. Öncelikle; gezinti yaparak cüzdanınızdan çıkacak yakıt masrafıyla başka neler yapabileceğinizi düşünün. Birkaç saatliğine öylesine dolaşmak yerine bu parayı daha farklı değerlendirmenin yollarını arayın. Ne bileyim, kendinize yapabileceğiniz daha yararlı aktiviteler bulun. İsterseniz; sevgiliyle yapılabilecek ucuz ve eğlenceli aktiviteler başlıklı yazıyı inceleyerek arabayla dolaşma fikrini aklınızdan kolaylıkla silip atabilirsiniz.

Birkaç Parça Şey Almak için Süpermarkete Girmek! (Özellikle de Çocuklarla)

Birkaç Parça Şey Almak için Süpermarkete Girmek! (Özellikle de Çocuklarla)Genellikle çocuklu ailelerin yaptığı bu hafta sonu hatası da kaçınmanız gerekenler arasında. Çünkü birkaç parça şey almak için markete gidiyor ve genellikle eve eliniz kolunuz poşetlerle dolu olarak dönüyorsunuz. Evet, büyük ihtimalle siz de bu hatayı yapıyorsunuz. Ailenize güzel bir akşam yemeği hazırlamak için mutfağa giriyor ve buzdolabınızdaki eksikleri görüp eşinize markete gitmeyi teklif ediyorsunuz. Sonra peşinize takılan çocuklarla birlikte cümbür cemaat marketin yolunu tutuyor, oradan eksik olan şeylerden çok daha fazlasını alarak çıkıyorsunuz. Tamam, olay belki tam olarak şekilde gelişmiyor ama genellikle hep aynı sonuçla nihayete eriyor. İşte bu nedenle birkaç tane ürün almak için süpermarketlerin yolunu tutmak, bunu özellikle de istekleri hiç bitmeyen çocuklarla birlikte yapmak, tehlikeli hafta sonu harcamalarından biri oluyor.

Peki, süpermarket tuzağına düşmemek için ne yapmalısınız? Öncelikle eğer ihtiyacınız olan eksikler çok gerekli değillerse elinizdekilerle yetinmelisiniz. Ama yok, ille de markete uğramanız gerekiyorsa o zaman bunu tek başınıza yapmalı, çocuklarınıza görünmeden hızlı hızlı ihtiyaçlarınızı görüp evinize geri dönmelisiniz.

Restoran ve Kafelere Ödenen Hesaplar!

Restoran ve Kafelere Ödenen Hesaplar!Ah o meşhur hafta sonu programları yok mu? Sabahın köründen başlayıp gecenin yarısına kadar bitmek bilmeyen o hafta sonu organizasyonları yok mu? İşte onlar da kaçınmanız gerekenler arasında. Çünkü hafta sonunuz için yaptığınız organizasyonlar genellikle dışarıda bir şeyler yiyip içmek üzerine kurulu oluyor. Örneğin; pazar sabahı kahvaltısı tam bir klişe! Keza cumartesi akşamı eğlencesi de aynı şekilde! Alkollü partileri hiç söylemiyorum bile! Deniz kenarında yenilen yemekler mi dersiniz, lüks restoranlarda ardı arkasına içilen kadehler mi, ailecek gidilen nezih restoranlar mı, artık orasını bilemem. Ama insanların hafta sonlarında dışarıda yiyip içmek için harcadıkları para hususunda epey cömert oldukları açık bir gerçek. Baksanıza; durum bundan başka bir sonuca işaret etmiyor.

Hafta sonlarında; restoran ve kafelere ödediğiniz hesaplardan kurtulmak için sahip olduğunuz alternatifleri değerlendirmelisiniz. Örneğin; dışarıda birkaç bardak çay için 10-15 lira hesap ödemek yerine, demlediğiniz taze çayla evinizde keyif yapabilirsiniz.

Alışveriş Merkezlerine Yapılan Yolculuklar!

Alışveriş Merkezlerine Yapılan Yolculuklar!Hafta sonu gelince insanların akın akın gittiği yerlerden biri de alışveriş merkezleri. Hatta az önce bahsettiğim sinema keyfinin de bunula alakalı olduğunu söylemeliyim. Çünkü günümüzde sinemalar genellikle alışveriş merkezlerinin içinde yer alıyor ve film izlemeye giden insanlar başka harcamalar yapmadan bu alışveriş merkezlerinden ayrılamıyor. Yani sırf bu nedenden dolayı bile her hafta sonu sinemaya gitmekten kaçınabilirsiniz. Neyse, konuya döneyim. Ne diyorduk?

Evet, alışveriş merkezleri. Tek başınıza, arkadaşlarınızla ya da ailenizle gittiğiniz alışveriş merkezleri de hafta sonu harcamalarınız arasında akla gelen nedenler arasında. Mesela; bir şeyler yiyip içmeye yakındaki alışveriş merkezine gittiniz diyelim. Aklınızda bir şeyler satın almak olmasa bile, oraya sadece kahve içmek için gitmiş olsanız bile eve elinizde birkaç poşet olmadan dönemiyorsunuz. Vitrinlerde yazan fiyatlara takılıp kalıyor, “açılışa özel” o muazzam indirimi kaçırmamak için hiç ihtiyacınız olmayan ürünler satın alıyorsunuz. Ve belki de bu nedenle hafta sonundan sonra meteliğe kurşun sıkıyorsunuz.

Peki, ne yapmalısınız? Aslında cevabı çok ama çok basit. Ya ihtiyacınız olmadıkça alışveriş merkezlerine uğramayacak ya da dürtüsel alışverişlerden kaçınmanın yollarını öğreneceksiniz. Kaldı ki isterseniz hafta sonunuzu kapalı, kalabalık ve para tuzaklarıyla dolu alışveriş merkezlerinde dolaşmaktan çok daha eğlenceli aktivitelerle geçirebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum