Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hackerler Rus Merkez Bankası’nın Hesaplarına Sızdı!

Hackerler Rus Merkez Bankası’nın Hesaplarına Sızdı!

Bilindiği üzere teknolojinin hızla ilerlemesiyle, internet ağı artık tüm dünyayı sarmış durumda. Hemen hemen herkesin vazgeçilmezi olan internet kullanımı bir takım sorunları da beraberinde getirmekte. Yaygınlaşan internetle birlikte siber suçlarda her geçen gün artıyor. İnternet korsanları özellikle Rusya’da cirit atmaktalar. Hatırlanacağı üzere yaklaşık bir buçuk ay önce Rus Hackerler, Rus bankalarını hedef alıp saldırıya geçmişlerdi. Ürettikleri bir yazılım sayesinde hackerler, Rus bankalarına sızarak o günlerde negatif bir seyir izleyen Ruble/Dolar paritesini yüzde 15 oranında oynatmışlardı. Kısa bir süre sonra Rusya Siber Güvenlik Merkezi’nin olaya müdahalesi sonrası yaşanan saldırı düzeltilmişti. Haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşanan olayın üzerinden henüz bir buçuk ay gibi kısa bir sürenin geçmesine rağmen, Rus bankalarının başı yine dertte.

“Virüslü mailler kullanarak hesaplara sızıyorlar…”

Moskova’da Group- IB adlı siber güvenlik firması Rus bankalarına yönelik gerçekleştirilen siber saldırılarla ilgili olarak bugün bir açıklama yaptı. Group- IB‘nin açıklamalarına göre, Buhtrop adlı bir Rus hacker grubu; yaklaşık 13 Rus bankasına Ağustos ayından bu yana kötü amaçlı yazılımlar kullanarak saldırı düzenliyor. Hacker grubunun merkez bankası hesaplarına kadar sızdığını belirten Gruop- IB yetkilileri, internet korsanlarının özel bir virüslü mail kullanarak, merkez bankasının mail sistemini taklit edip ele geçirdiklerini ifade ediyorlar.

8,86 Milyon Dolarlık vurgun gerçekleştirdiler!

Kaynakların belirttiği bilgilere göre Rusya’da bulunan Buhtrop adlı hacker grubu, Ağustos ayından bu yana Rus bankalarına birçok siber saldırı gerçekleştiriyor. Buhtrop bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük siber saldırıda, bir Rus bankasının kasasından toplamda 8,86 milyon dolar yani 600 milyon ruble çaldı. Ayrıca Buhtrop’un saldırıları karşısında Rusya’da bulunan iki yerel banka da sermayelerinin iki buçuk katı kadar bir kayıpla karşı karşıya kaldı. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında kendisine saygın bir yer edinmiş olan Rusya’nın başı yalnızca Buhtrop adlı hacker grubuyla dertte değil. Rusya’da Buhtrop’un yanı sıra Carbanak çetesi de bulunmakta. Rusya’nın en çok bilinen hacker gruplarından biri olan Carbanak çetesi’de siber saldırılarında finans kurumlarını hedef almakta.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum