Yatırım yapmaya başla!

Hackerlar Angela Merkel’in ve Yüzlerce Alman Halk Figürünün Kişisel Verilerini Yayınladı

Hackerlar, Angela Merkel’in ve yüzlerce Alman halk figürünün kişisel verilerini yayınladı. Skandal tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Detaylar haberimizde;
Hackerlar Angela Merkel’in ve Yüzlerce Alman Halk Figürünün Kişisel Verilerini Yayınladı

Tüm dünya, yüzlerce Alman siyasetçi ve halk figürünün kişisel verilerinin hackerlar tarafından online olarak yayınlanmasıyla çalkalandı. Keza siber saldırının, hackerlar için sık sık hedef ülkelerden biri olan Almanya’daki en geniş kapsamlı saldırılar arasında yer aldığı söylendi. Kaynaklara göre İçişleri Bakanlığı’ndan bir sözcün, ulusal siber savunma ajansının acil olarak toplanmasına yol açan ihlalin, bir hack ya da sızıntının sonucu olup olmadığını bilmediklerini söyledi.

New York Times’ın haberinde ise bilginin bir Twitter hesabı aracılığıyla paylaşıldığı, sonrasında şirketin hesabı kapattığı belirtildi. Bir hükümet sözcüsü, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de saldırıdan etkilendiğini fakat ilk analizlerin Merkel’in ofisinden hiçbir hassas materyalin yayınlanmadığını gösterdiğini açıkladı.

Öte yandan haberlerde, geçen yıl dışişleri bakanlığının bilgisayar ağına yönelik güçlü bir siber saldırının yapıldığı bilgilerine de yer verildi.

Almanya Siber SaldırıGüvenlik görevlileri, daha önceki ihlallerin çoğundan bir Rus hacker grubunu sorumlu tutmuş, Kremlin ise bu tür olaylarda parmağı olduğu yönündeki iddiaları sürekli olarak reddetmişti. Haberi duyuran ilk kanal olan kamu yayıncısı RBB, bilgisayar korsanlarını kimliklerinin ve saldırı gerekçelerinin bilinmediğini aktardı.

Hükümet sözcüsü Martina Fietz de yüzlerce politikacı ve halk figürüne ait kişisel verilerin çevrimiçi olarak yayınlandığını doğruladı.

 Martina Fietz Yorumu Alman medyası, Angela Merkel’e ait bir faks numarasının ve Merkel’in kullandığı iki e-posta adresinin yayınlandığını söyledi. Martina Fietz yaptığı basın açıklamasında; “Almanya Başbakanı’ndan alınan bilgi ve veriler yönetilebilir” ifadelerini kullandı. Savunma bakanlığından bir sözcü ise silahlı kuvvetlerin etkilenmediğini dile getirirken RBB iştiraki ARD de gazetecilerin henüz suçlayıcı içeriğe rastlamadığını kaydetti.

Ticari siber güvenlik firması FireEye’dan Mike Hart da konuyla ilgili; “ bu veri ihlali endişe verici ama aynı zamanda şaşırtıcı değil” yorumuyla dikkat çekti.

Almanya Siber Güvenlik Güçlendirilmeli Ayrıca Mike Hart, bu olayın hükümetin siber güvenliği çok ciddiye almasının gerektiğini vurguladığını anlattı. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise olaydan kim sorumlu olursa olsun politikacaıları korkutmak istediğini, onların amaçlarına ulaşamayacaklarını dile getirdi.

Adalet Bakanı Katarina Barley de; “Saldırganlar demokrasiye olan güvenimize ve kurumlarımıza zarar vermek istiyor. Saldırganlar hızlı bir şekilde bulunmalı ve olası siyasi motivasyonları ortaya çıkarılmalı. Suçlular ve destekçileri, ülkemizin gündemini belirleyemez.” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum