Yatırım yapmaya başla!

Hackerlar Sesli Mesaj ve ZIP Dosyaları ile Saldırmayı Tercih Ediyor

Güvenlik şirketi Mimecast’ın hazırladığı güvenlik raporu saldırganların en çok sesli mesaj ve ZIP türündeki dosyaları tercih ettiğini gösteriyor.
Hackerlar Sesli Mesaj ve ZIP Dosyaları ile Saldırmayı Tercih Ediyor

İnternet kullanımının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması ile beraber bu alanda kişisel verilere yönelik saldırılar her geçen gün artıyor. Uygulama geliştiriciler kullanıcılarının mağdur olmaması adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Yine de hackerların düzenlediği siber saldırılara karşı tam anlamıyla bir koruma sağlandığını söylemek mümkün değil. Güvenlik şirketleri belirli zaman aralıkları ile yaptıkları araştırmalarda global alanda kullanıcıların uğradığı siber saldırı oranlarını ortaya koyuyor.

Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile beraber saldırılarda yaşanan artışta bir paralellik söz konusu. Kullanıcıları korumaya yönelik yeni önlemler alınmasına rağmen saldırganlar farklı yöntemlere başvurmaya devam ediyor. Güvenlik şirketi Mimecast tarafından yapılan son araştırma saldırıların niteliği hakkında fikir veriyor. Siber korsanların ağırlıklı olarak ZIP dosyalarına ve sesli mesajlara yöneldiği belirtiliyor.

Saldırılar Geniş Kitleye Yayılıyor

Saldırılar Geniş Kitleye Yayılıyor

Güvenlik şirketi Mimecast, ‘Tehdit İstihbarat Raporu’ adını verdiği 2019’un üçüncü çeyrek istatistiklerini yayınladı. Raporda ağırlıklı olarak bankacılık, hukuk ve taşımacılık sektörlerinin etkilendiği belirtiliyor. Yılın Temmuz ve Eylül arasındaki zaman dilimine yönelik yapılan araştırmada 200 milyarı aşkın e-postanın incelendiği belirtilirken, bunların 100 milyara yakınınında güvenlik riskine rastlandığı ifade edildi.

Saldırılar spam, asılsız, fırsatçı ve hedefli başlıkları altında incelendi. Saldırganların ağırlıklı olarak sesli kimlik avcılığı ve ZIP dosyalarının tercih ettiği araştırmada taklit aktivitelerinde de artış olduğu belirtiliyor. Yapılan tüm saldırıların yüzde 26’sının taklit şeklinde olduğu ve kullanıcıların finansal bilgilerine bu şekilde ulaşıldığı ifade edildi.

Şirketin incelediği e-postalarda 19 adet kötü amaçlı yazılıma rastlandı ve bunlar arasında Azorult, Hawkeye, Nanocore, Netwired, Lokibot, Locky ve Remcos gibi araçlar dikkat çekiyor. Üçüncü çeyrekte yüksek hacimli saldırılara ağırlık verildiği belirtilen raporda ZIP dosyalarının yüzde 34 oranında yaygın olduğuna yer veriliyor.

Güvenlik Araçları Entegre Edilmeli

Güvenlik Araçları Entegre Edilmeli

Araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan Mimecast yetkilisi Hosh Douglas, “Tehdit aktörleri, sesli kimlik avcılığı veya sahte alan adı gibi sofistike saldırılardan spam gibi basit saldırılara kadar birçok yol arıyor. Bu çeyreğin raporu, saldırıların çoğunluğunun basit olduğunu buldu. Organizasyonların, e-posta güvenliği için kapsamlı yaklaşımlara ihtiyaçları var. Bunlardan bir tanesi doğru güvenlik aracını entegre etmek” diye konuştu.

Güvenlik uzmanları özellikle internet ortamında kullanıcıları bilmedikleri e-postaları ve dosyaları açmamaları konusunda uyarıyor. Ayrıca lisanslı yazılım kullanılması yönünde uyarılarda bulunan uzmanlar antivirüs kullanılmasını da tavsiye ediyor. İnternetin hayatın her alanında yer kapladığı günümüzde benzer siber saldırıların artmasına kesin gözüyle bakılırken kullanıcıların söz konusu durumlara karşı önlemleri almaları gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum