Yatırım yapmaya başla!

Hacizli Mallara İlişkin Satışlarda Tekliflerin Alınması Elektronik Ortamda Yapılacak

İcra sistemiyle ilgili önemli değişikliklerin sinyali verilirken, hacizli malların satışında teklifin alınması gibi işlemlerin elektronik ortama taşınacağı belirtildi. İşte detaylar;
Hacizli Mallara İlişkin Satışlarda Tekliflerin Alınması Elektronik Ortamda Yapılacak

Adalet Bakanı Yardımcısı Cengiz Öner, icra sistemi ile ilgili önemli değişikliklerin yapılacağının sinyallerini verdi. Hacizli mallara ilişkin satışlarda tekliflerin alınması gibi işlemlerin elektronik ortamda yapılacağı ve önceliğin borçluya verileceği gibi konuların üzerinde durulduğunu duyurdu.

Yapılacak değişiklikler sonucunda borçlu belli bir oranın altında olmamak kaydıyla malını satarak, borcunu icra dairesine ödeyebilecek.

Borçlu Malını Satarak Borcunu ÖdeyecekBakan Yardımcısı Cengiz Öner, İspanya Adalet Bakanlığı ile ortak yürütülen “İcra Dairelerinin Etkinliğinin Artırılması Avrupa Birliği Eşleştirme Devam Projesi” açılış töreninde konuştu. İcra sisteminin, anayasada güvence altına alınan tarafsız ve bağımsız yargının özel hukuk alanındaki tamamlayıcı unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Öner, “Bir icra takibinden beklenen amaç, hakkın sahibine teslimidir ki bu da etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği oranda adalet tesis edilmiş olacaktır. İcra ve iflas sisteminin etkinliği, adalet hizmetlerine olan güvenin yanında ekonomik ve ticari hayatı da etkileyen unsurdur. Adalet için etkin bir yargı, etkin bir yargı içinse etkin bir icra sisteminin zorunlu bir gereksinim olduğu yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır,” ifadelerini kullandı.

Büyükşehirlerde icra dairelerinin gözetim ve deneyiminden sorumlu olarak icra reisliği müessesi getirileceği de duyuruldu.

İcra Reisliği GetirilecekBu göreve getirilecek kişilerin, hakim sınıfında olacağı belirtilirken, icra müdürleri arasından belli koşulları taşıyanların sınavla atanacağı icra baş müdürlüğü kadrosunun da oluşturulacağı açıklandı. Bunlara ek olarak icra personelini hukuki sorumluluk baskısından kurtarmak için ‘zorunlu mesleki sorumluluk sigortası’ getirileceği ifade edildi.

Öner, icra sisteminin iyileştirilmesi ve etkinliğinin artırılmasına ek olarak icra dairelerinin iş yükünü azaltacak ve avukatların işlerini kolaylaştıracak yasal değişiklik çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Öner, “Elektronik satış, haczedilen malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi alternatif satış yöntemlerinin getirilmesi, hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların tasfiyesi konuları bunlardan bazılarıdır,” şeklinde konuştu.

Öner, UYAP ile elde edilen kazanımlarla ‘Merkezi Takip Sistemi’nin geliştirileceği ve daha geniş konuları kapsayacağını da açıkladı.

UYAP'tan Sonra Merkezi Takip Sistemi1344 icra katibi alımı için sınavların tamamlandığını ve kısa süre içinde açıklanacağını belirten Öner, 22 Aralık tarihinde görevde yükselme sınavı yapılacağını hatırlattı. Bu sınavın sonucuna göre 400 icra müdür yardımcısı alınacağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum