Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

H-ÜFE’de Mayıs’ta En Yüksek Artış Ulaştırma ve Depolamada Oldu

Mayıs 2021 dönemine ilişkin hizmet üretici fiyat endeksi raporu yayımlandı. Hem aylık hem yıllık bazda artış oldu.
H-ÜFE’de Mayıs’ta En Yüksek Artış Ulaştırma ve Depolamada Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre hizmet üretici fiyat endeksi (H-ÜFE) Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,55 arttı.

H-ÜFE Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,26 artarken Mart 2021’e göre yüzde 3,43 artmıştı.

Aylık bazda Mayıs’ta yüzde 3,18 artış oldu. H-ÜFE bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,24 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 20,33 artış gösterdi.

Ulaştırma ve depolama hizmetleri yıllık yüzde 36,99’la en büyük artışı kaydetti.
H-ÜFE Mayıs 2021 En Yüksek Artış Ulaştırma ve Depolamada Oldu
Kaynak: TÜİK

Ulaştırma ve depolamayı yüzde 31,28 artışla konaklama ve yiyecek hizmetleri izledi. Sonrasında sırasıyla idari ve destek hizmetler, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler, bilgi ve iletişim hizmetleri ve gayrimenkul hizmetleri geldi.

Aylık bazda ise en yüksek artışı yüzde 5,43’le idari ve destek hizmetleri kaydetti. Ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 4,50 artarken konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 4,45 arttı. Mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 3,39 artarken bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 0,63 arttı.

Gayrimenkul hizmetleri yüzde 12,75 geriledi. Yıllık H-ÜFE‘ye göre 21 alt sektör daha düşük, 6 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Aylık hizmet üretici fiyat endeksine göre 16 alt sektör daha düşük, 11 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum