Yatırım yapmaya başla!

GYODER Raporuna Göre 2019’un İlk Yarısında Yabancıya Konut Satışı %68,9 Arttı

Geçtiğimiz yıl getirilen düzenleme ile Türk vatandaşlığına geçişte sabit sermaye tutarı düşürülmüştü. Bu değişimin de etkisiyle yabancılara, yılın ilk yarısında 20 bine yakın konut satıldı.
GYODER Raporuna Göre 2019’un İlk Yarısında Yabancıya Konut Satışı %68,9 Arttı

Şu sıralar konut sektöründe olumlu gelişmeler izliyoruz. Başta kamu olmak üzere birçok banka konut kredisinde faiz oranlarını aşağı çekti. Faaliyetlerin durma noktasına geldiği ve Temmuz ayında konut satışlarının %17,5 oranında azaldığı göz önüne alındığında, bu gelişmelerin sektörü canlandıracağı umut ediliyor.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ise Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019 – 2. Çeyrek Raporu’nu yayımladı. Raporda kredi faizlerinin düşürülmesinin satışları artıracağı ifade edildi.

2019’un ikinci çeyreğinde gerçekleşen konut satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %27 geriledi.

Temmuz Konut SatışlarıYılın ikinci çeyreğinde toplamda 249 bin 363 adet gayrimenkul satışı oldu. Yılın ilk yarısında ise 505 bin 796 adet konut satışı olurken, 2018’in aynı dönemine kıyasla %22 oranında düşüş kaydedildi. 2019’un ilk yarısında ikinci el konut satışlarında %17, ilk kez satılanlarda ise %38,6 oranında düşüş gözlendi.

Konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle en çok canlanma beklenen ipotekli konut satışları, geçen yılın ilk yarısına kıyasla %60,2 azaldı. Taleplerde görülen azalma yılın tamamında konut sektörüne olumsuz etkilerini yansıttı. Bu doğrultuda Nisan-Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte ipotekli satışlarda %10,9 oranında düşüş oldu.

2019 yılının ilk yarısında yabancılara 19 bin 952 konut satıldı.

Yabancıya Konut SatışıBu sayıda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %68,9 oranında artış oldu. Toplam konut satışı içerisinde yabancılara yapılanların payı %4,1 düzeyinde oldu. Şehirlere göre dağılımına bakıldığında %44,3’lük pay ile İstanbul ilk sırada yer alırken, onu %21,2 ile Antalya izledi.

Raporda, yabancılara yapılan konut satışının artmasında vatandaşlık konusunda yapılan düzenlemenin etkileri olduğu belirtildi. Hatırlayacak olursak, 2018 yılının Eylül ayında yayımlanan bildirge kapsamında Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirilmişti.

Vatandaşlık konusunda alt limitin indirilmesi ve döviz kurlarında yaşanan artış yabancıların Türkiye’deki konulara olan ilgisini artırırken, satışlarda kayda değer oranda artış gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum