Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güvercin FED’den Yararlanan EUR/USD 9 Haftanın Yükseğini Gördü

1,21 üzerinde yerini sağlamlaştırma eğiliminde olan EUR/USD, bugün yaklaşık 9 haftanın en yükseğini gördü. Yön için Almanya TÜFE ile ABD GSYİH bekleniyor.
Güvercin FED’den Yararlanan EUR/USD 9 Haftanın Yükseğini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro’nun Amerikan doları karşısındaki değerini gösteren EUR/USD paritesi, bugünkü veriler öncesinde 1,21 üzerinde hareket ediyor.

Almanya’nın Nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve ABD’nin 2021’in ilk çeyreğindeki gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerinin, paritenin yönünde etkili olacağı düşünülüyor.

FED’in güvercin duruşunu koruma taahhüdü ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,8 trilyon dolarlık yardım paketi önerisi sonrasında 29 Nisan’a 1,2125 seviyesinden başlayan parite TSİ 11.13’te yüzde 0,01’le hafif ekside seyrediyor.

Bununla birlikte bugün kaydedilen 1,2149’luk gün içi en yüksek seviye, 26 Şubat’tan bu yana en yüksek değer oldu. Yani yaklaşık 9 haftanın en yükseğini gördü.
EUR/USD 26 Şubat Sonrası En Yüksek
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yükseliş, FED’in yatıştırıcı açıklamalarının güvenli liman dolar üzerinde baskı yaratmasıyla gerçekleşti. ABD Merkez Bankası aylık 120 milyar dolardan tahvil alma hızını sürdüreceğine işaret ederken bu doların daha fazla değer kaybı anlamına geliyor.

Gelişmeler ışığında EUR/USD Şubat sonundan bu yana en güçlü değerine ulaştı. ING ekonomistleri, paritenin güvercin FED etkisiyle daha zayıf dolar ve toparlanan Euro Bölgesi verileriyle yükseliş eğiliminde kalmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%