Yatırım yapmaya başla!

Bölgedeki Güvenli Liman Talebi ile USD/JPY, GBP/USD ve EUR/USD’ye Bakış

USD/JPY bölgedeki güvenli liman talep artışından etkilenebilir. EUR/USD açıklamalarla gerilerken, GBP/USD'de yaşananlar şöyle;
Bölgedeki Güvenli Liman Talebi ile USD/JPY, GBP/USD ve EUR/USD’ye Bakış

GBP/USD paritesi dünkü desteğini (1,2800 seviyesi) bugün kırdı ve -%0.33’lük değişim ile 1,2769 civarında işlem görüyor. GBP/USD Brexit’e Avrupadan onay çıkmıştı, önemli olan diğer taraf ise İngiltere parlamentosundan gelecek sonuç olarak değerlendiriliyor.

Parlamento anlaşmayı 11 Aralık’ta oylayacak. Anlaşmanın reddedilmesi söz konusu olduğunda paritenin göstereceği reaksiyonun eksi yönde ve %5-10 bandında olacağı yabancı kurumlar tarafından yorumlanıyor. Günün ilk ve ikinci desteği şimdiden kırılırken bu haftanın desteği olarak 1,2750 seviyesi gözlemleniyor.

USD/JPY Ticaret Savaşlarının Güvenilir Limanına Arz Olursa Değerlenmesi Yüz Güldürür

USD/JPY paritesi dün ikinci seansın son saatleri ve devamında (Türkiye) USD’de görülen değerlenme ile yaklaşık iki haftanın tepe noktalarını test etmişti. USD/JPY bugün 113,60 üzerinden gelen satışlarla 113,50 etrafında sakin hareket ediyor. Günün ilk desteği 113,10 seviyesinde yorumlanıyor ve korunmakta.

Bu bölgenin kırılması durumunda 113,00 psikolojik seviyesi ile birleşen 50 günlük hareketli ortalama desteğini görülebilir. Fakat en önemli destek noktası olarak Nisan ayından beri güçlü bir destek teşkil eden 100 günlük hareketli ortalama 112,20 seviyesi öne çıkıyor.

Ticaret savaşı geriliminin yeniden tırmanması ile Çin’den Trump’a karşı bir hamle gelmesi bölgedeki güvenli liman talebini arttırabilir ve pariteye yönelim olabilir.

EUR/USD Beklenenden Zayıf Ekonomi Açıklaması İle Baskı Altında

EUR/USD paritesinde Pazartesi günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Avrupa parlamentosunda yaptığı konuşmada ekonominin beklenenden daha zayıf olduğunu belirtmesi ile satış baskısı altına girmişti. Diğer taraftan Trump’ın 267 milyarlık Çin ürünü için ek vergi koymaya hazırlandıklarını söylemesi baskıyı desteklemişti. 

EUR/USD paritesi -%0.06 değer kaybı ile 1.1321 seviyesinde işlem görmekte. Şükran günü tatili kaynaklı bu hafta bir gün gecikmeli açıklanan CFTC verilerine göre Euro net yatırımcı pozisyonu 2017 Mart ayından itibaren en düşük seviyelerinde seyrediyor.

EUR/USD paritesinde satışlar gözlemlenirken güvenli varlıklara yönelim USD endeksine alım getirdi. USD endeksi  %0.11’lik (0,106) bir yukarı yönlü hareket ile 97,085 seviyesinde işlem görmekte. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum