Yatırım yapmaya başla!

Güvenilir Liman Talebinde Ons Altın Japon Yenini Gölgelerken Paritelere Bakış

Yılın son işlem günlerinde kapanan pozisyonlarla serbeste geçen yatırımcının artan güvenilir liman talebi ve parite gelişmelerine bakış;
Güvenilir Liman Talebinde Ons Altın Japon Yenini Gölgelerken Paritelere Bakış

Noel haftası ve yılbaşı sebebi ile tatil dönemine girdiğimiz bu hafta piyasalarda likidite azlığı kaynaklı yüksek dalgalanmaların gözlenebileceği yorumlanıyor. Haftanın ikinci işlem günü (25.12.2018) Noel’den dolayı Avrupa ve ABD piyasaları kapalı olacak.

Bugün de endekslerde erken kapanışlar gerçekleşecek. Trump’ın Merkez Bankası Başkanı Powell’i görevden alabileceğine dair söylentiler risk iştahını azaltırken EUR/USD paritesi haftaya 50 günlük hareketli ortalamasına (1,1402) paralel 1,1400 seviyesinde ve RSI (14) indikatörü ise (51,172) nötr bölgede. Paritenin yukarı yönde hareketlenmesi sonucunda olası direnç olarak 1,1482 seviyesi takip edilebilir.

Dolar Karşısında Primlenen Poun’da Ters Orantılı JPY Değer Kaybediyor

Dolar Karşısında Primlenen Pound JPY'ye Ters Orantılıİngiliz poundu dolar karşısında %0.6’lık bir değerlenme göstererek 1,2653 seviyesinde işlem görmekte. Brexit süreci tatil dönemi kaynaklı ertelenen parlamento oylamasının yapılması planlanan 14 Ocak haftasına kadar gölgede kalıyor. Günlük bazda yorumlanan olası ilk destek 1,2610 seviyesinde iken, 1,2690 noktasında günün ilk direnç bölgesi gözlemleniyor.

Güvenli limanlardan biri olan Yen günlük bazda %0.35’lik değer kaybı ile 110,88’den işlem görüyor. G-10 para birimleri dolar karşısında değer kazanırken USD/JPY negatif tarafta kalıyor. 50 günlük hareketli ortalamasında bulunan 111,31 ve 100 günlük h.o.’su 111,72 seviyesinde gözlemlenen paritede 110,92 seviyesinde Temmuz ayından bu yana gözlemlenen destek noktasında hafif bir kırılma dikkat çekiyor. 111,00 noktasında bulunan önemli psikolojik seviye ise aşağı yönde kırıldı ve olumsuz bir algı sinyali vermekte.

XAU/USD Talep Artışı Gösterirken, Petroldeki Düşüş Sürüyor

XAU/USD Primlenirken Petrol DüşüyorDeğerli metal tarafında ise %0.50 seviyesinde bir primlenme gözlenirken 1.262,15 $’den işlem görülmekte. 50 günlük h.o’sunda bulunan 1.258,93 ve 100 günlüğündeki 1.255,14 seviyesinin üzerinde hareketlenen ons altın tatil öncesinde endekslerde gözlenen değer kayıpları ve yı sonu pozisyon kapatma işlemlerinden sonra artan güvenli liman talebi kaynaklı değerlenme göstermekte.

Brent Petrol haftaya tekrar değer kaybı ile başladı. %0.78 değer kaybederek 53,40 $/varil seviyesinde hareket ediyor. 2019 Şubat vadeli WTI petrol ise %1.80’lik bir gerileme ile 44,77 $/varil fiyatını sergiliyor. 

Kapanan Pozisyonlar Altına Taşınırken Güvenilir Limanda XAU/USD JPY’yi Gölgeliyor

Güvenilir Liman Arzında Altın Talebi ArtıyorToplam USD pozisyonlarını ele aldığımızda EUR, JPY ve GBP’de aşağı yönde bir eğilim ve azalan momentim gözlemlenirken pozisyonlardaki düşüş sırası ile 7.544, 11.417 ve 4.797 olurken, XAU tarafında gelişime ters orantılı artan bir eğişim ve yükselen bir momentum dikkat çekerken 9.596 pozisyon artışı kaydediliyor. Altının küresel ciddi bir güvenilir liman olduğu tarafından gelişmeleri yorumladığımızda son zamanlarda gergin piyasalarda pozisyon kapatan yatırımcının altın tarafına geçiş yaptığı sonucuna varılabilir.

Diğer tarafta bölgesinin güvenilir liman arzını karşılayan Japon yeni dolar karşısında G-10 para birimlerinden negatif yönde ayrışma sergiliyor. Güveli liman talebinin artış gösterdiği bu günlerde yatırımcının Asya tarafında olası belirsizliklerden bariz bir şekilde kaçtığı sonucu karşımıza çıkıyor. 2019 yılına miras kalacak bu grafiklerden görüldüğü üzere yeni yılda ticari faaliyetlerin ve risk iştahındaki bozulmanın daha fazla olması beklenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum