Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güven Endeksi Sadece İnşaatta Artarken Sektör Kötümser Kaldı

Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde mevcut ve gelecek döneme ilişkin durumu gösteren TÜİK istatistikleri yayımlandı. İnşaat sektörü, diğerlerinden ayrıştı.
Güven Endeksi Sadece İnşaatta Artarken Sektör Kötümser Kaldı
Yorum

Ekonominin kilit üç sektörüne ilişkin güven endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre inşaat sektöründe kötümserlik devam ederken hizmet ile perakende sektörleri iyimser kaldı.

Ancak güven endeksinin arttığı tek sektör, inşaat oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos’ta bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 1,3 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 azaldı.

Endeksin 86,3’e yükseldiği inşaat sektöründe ise yüzde 1,5 arttı. Fakat rakam, 100 eşiğini yine geçemedi. 0-200 aralığında değer alabilen güven endekslerinde rakamın 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Aylık bazda azalmanın olduğu perakende ve hizmet sektörleri Ağustos’ta sırasıyla 112,9 ve 116,2 oldu.

Açıklanan verilere göre Ağustos’ta güven endekslerinde trend değişmedi.

Temmuz’da güven endeksi bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,5 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 4,5 azalsa da her ikisi de 100 eşiğinin üzerinde kalmıştı.

Buna karşılık inşaat sektörü yüzde 2,4 artmış ancak 85 değerini alarak yine kötümserliği göstermişti.

Ağustos’ta Sektör Güveninde Alt Endekslerde Durum Ne?

Ağustos'ta Sektör Güveninde Alt Endekslerde Durum Ne?
KAYNAK: TÜİK

Hizmet sektöründe son üç aylık dönemde iş durumu beklenti endeksi 116,2’ye, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi 117,2’ye geriledi. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi ise 115,5’e yükseldi.

Perakende ticarette grup alt endekslerinden son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksi 119,1’e, mevcut mal stok seviyesi 105,7’ye geriledi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi endeksi ise 113,8’e yükseldi.

Artış gösteren tek grup olan inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi 82’den 81,9’a gerilerken gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi ise 88’den 90,6’ya yükseliş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu