Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’ten Gazze’ye Engelsiz İnsani Yardım Erişimi Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze'nin hızlı ve engelsiz insani yardım erişimine ihtiyacı olduğunu söylerken bağımsız Filistin vurgusu yaptı. Detaylar haberde;
Guterres’ten Gazze’ye Engelsiz İnsani Yardım Erişimi Çağrısı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları değerlendirirken Gazze’nin en kısa süre içinde hızlı ve engelsiz insani yardım erişimine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ayrıca iki acil insani eylem çağrısında bulundu.

Guterres, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Kahire’de düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Oluşan krizin başlangıcına değinen Guterres, 7 Ekim tarihinde Hamas’ın saldırılarında çok sayıda İsraillinin öldürülmesi ve sivillerin kaçırılmasıyla gerilimin arttığını söyledi. Bu olayların, İsrail’in Gazze’yi tamamen kuşatması ve sivillere yönelik acımasız saldırıların yapılmasına yol açtığını belirtti.

Uluslararası Hukuk Vurgusu

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunun üzüntüsünü yaşadığını belirten Guterres, uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğine yeniden vurgu yapmak istediğinin altını çizdi.

Sivillerin korunmasının bir zorunluluk olduğunu; hastane, okul ya da BM tesislerine yönelik her türlü saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

İki Acil İnsani Eylem Çağrısında Bulundu

BM Genel Sekreteri, yaşanan insani felaket karşısında iki acil insani eylem çağrısında bulundu: Hamas’ın, acil biçimde koşulsuz olarak rehineleri serbest bırakması ve İsrail’in, Gazze halkının hayati ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardımlara derhal izin vermesi.

Hamas’ın İsrail’e saldırılarının Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremeyeceğini söylerken her iki tarafa da ateşkes çağrısında bulundu.

Gazze’deki sivillerin temel hizmetlere ve malzemelere ihtiyacı olduğunu, bunun için de hızlı ve engelsiz insani yardım erişimine ihtiyaç duyulduğunu belirtirken El-Ariş Uluslararası Havalimanı ve Refah Sınır Kapısı’nın kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Guterres ayrıca bölgede barışı tesis etmek için kalıcı çözümden de bahsetti. İki taraf arasında varılan anlaşmalar çerçevesinde bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan bir çözümün mümkün görünmediğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.