Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres Liderlere Seslendi: Çözümler için Bir Araya Gelme Vakti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, dünya liderlerine seslendi ve herkesi gerçekçi çözümler için bir araya gelmeye çağırdı. Detaylar...
Guterres Liderlere Seslendi: Çözümler için Bir Araya Gelme Vakti
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, önümüzdeki hafta düzenlenecek BM Genel Kurulu öncesinde dünya liderlerine net mesajlar verdi. İki yüzlü davranma ya da konumlanma zamanında olunmadığını vurguladı.

New York’taki BM binasında gazetecilere açıklamalarda bulunan isim, liderleri artık gerçek ve pratik çözümler için bir araya gelmeye davet etti.

Guterres: Dünyanın İhtiyacı Olan Şey Eylem

Guterres, BM Genel Kurulu üst düzey haftası için 193 üye devletin bir araya gelmesini, hem dünya meselelerinin durumunu değerlendirmek hem de ortak çıkar için hareket etmek adına “türünün tek örneği” olarak tanımladı.

Dünyanın ihtiyacı olan şeyin eylem olduğuna vurgu yaparken “Kayıtsızlık veya kararsızlık zamanı değil. Gerçek, pratik çözümler için bir araya gelme zamanı.” ifadesini kullandı.

BM Genel Kurulu’nda Görüşülecek Konulardan Bahsetti

Gelecek hafta düzenlenecek organizasyonda ele alınacak öncelikli konu başlıklarını sürdürülebilir kalkınma hedefleri, iklim değişikliğiyle mücadele, sağlık sınamaları, dünyanın farklı yerindeki çatışmalar ile yatırım ve fonlama sorunları olarak sıraladı.

GCM Yatırım Banner

“Daha iyi bir yarın için uzlaşma zamanıdır. Siyaset uzlaşmadır. Diplomasi uzlaşmadır. Etkili liderlik uzlaşmadır.” diyen Guterres, sözlerinin devamında dünya liderlerine açık çağrı yaparak “İki yüzlü davranma ya da konumlanma zamanı değil. Kararsız ya da çekimser kalma zamanı değil. Zaman, bir araya gelme ve gerçek pratik çözümler sunma zamanı. Daha iyi yarınlar için taviz verme zamanı.” şeklinde konuştu.

Yoğunlaşan iklim acil durumunu, yeni çatışmaları, yaşam pahalılığını ve artan eşitsizliği ön plana çıkarırken BM Genel Kurulu’nun dünyanın ortak iyiliği için harekete geçmeye fırsat tanıdığının altını çizdi.

Guterres Dünya Liderlerine Çağrı Tweeti
Kaynak: X / @antonioguterres

Genel Kurul’un insanlığın çok ciddi sorunlarla mücadele ettiği bir dönemde bir araya geldiğine değinirken “İnsanlar, liderlerinin bu karmaşaya bir çözüm getirmesini bekliyor.” ifadesini kullandı.

Çok kutuplu bir dünyanın doğuyor olduğunu, çok kutupluluğun bir denge unsuru olabileceğini ama aynı zamanda gerilimin artmasına, parçalanmaya ve daha kötü durumlara da yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Bu yeni ve karmaşık dünya düzenini sağlamlaştırmak için uluslararası hukuka dayanan güçlü ve reforme edilmiş kurumların olması gerektiğini belirtti ve “Çok taraflı kurumlarımız bugünün dünyasını yansıtmıyor” diyerek sözlerine devam etti.

“Liderlerin Özel Bir Sorumluluğu Var”

BM Genel Sekreteri, son kısımda Manhattan’a gidecek olan devlet ve hükümet başkanlarına çağrısını şu sözlerle yineledi:

“Eğer eşitlik ve dayanışmaya dayalı, barış ve refah dolu bir gelecek istiyorsak, ortak geleceğimizi tasarlama ve uzlaşma sağlama konusunda liderlerin özel bir sorumluluğu var. Gelecek hafta New York, başlangıç ​​yeri.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın