Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres Gazze için Yeni Çağrısında O Noktaya Dikkat Çekti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail bombardımanı altındaki Gazze'de insani durumun daha da kötüleştiğini ifade etti. Detaylar haberde;
Guterres Gazze için Yeni Çağrısında O Noktaya Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in şiddetli saldırılarına maruz kalmaya devam eden Gazze’de insani durumun daha da kötüye gittiğini ve ihtiyaçların çok kritik boyutlara geldiğini ifade etti.

Mevcut durumda köklü bir değişiklik olmadığı takdirde Gazze halkının eşi benzeri görülmemiş insani acıyla karşı karşıya kalacağına vurgu yaptı.

Genel Sekreter, bugün yaptığı yazılı açıklamada Gazze için bir acil çağrıda daha bulundu.

Guterres: Bu Bir Kader Anı

İsrail’in şiddetli saldırılarıyla karşı karşıya gelmeye devam eden Gazze bölgesinde sefaletin ve korkunun her geçen dakika arttığını söylerken herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorunda olduğunu belirtti.

Guterres, “Bu bir kader anı. Ve tarih hepimizi yargılıyor.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

İsrail’in saldırılarının yoğunlaşmasına paralel olarak Gazze’deki insani durumun daha da kötüleştiği bilgisini verirken ihtiyaçların daha kritik ve devasa hale geldiğine dikkat çekti.

Gazze’deki insani sistemin, iki milyondan fazla sivil için hayal edilemeyecek sonuçlar doğuracak şekilde topyekün bir çöküşle karşı karşıya olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Yardımların Geçişi için Acilen Düzenleme Yapılmalı”

Çatışmaların başlaması öncesinde günde yaklaşık 500 kamyon yardımın girdiği Gazze’de şu anda ihtiyaçların çok daha fazla olmasına rağmen yalnızca 12 kamyonun girişine izin verildiğinin altını çizdi.

Girişine izin verilen malzemeler arasında Birleşmiş Milletler operasyonlarına yönelik yakıtın bulunmadığını, bu yakıtın aynı zamanda hastaneler, gıda üretimi, su arıtma tesisleri ve yardım dağıtımı için büyük gereksinim olduğunu ifade etti.

Yardımların gidişatında da acil ve temel bir değişiklik olmadığı takdirde BM’nin, Gazze’ye yardım sağlamaya devam etmesinin mümkün olmayacağını söyleyen Genel Sekreter, Refah sınır kapısından bir an önce çok daha fazla sayıda kamyonun geçmesinin sağlanması için çağrı yaptı.

Yardımların taşınmasına yönelik doğrulama sisteminin, gecikmeden çok daha fazla kamyonun girişine izin verecek şekilde ayarlanmasının önemini vurguladı.

Çatışmalara insani ara verilmesi yönünde giderek artan küresel fikir birliğini memnuniyetle karşıladığından da bahseden Guterres, insani ateşkes, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve can kurtaran malzemelerin ihtiyaç duyulan ölçekte ulaştırılması çağrısını yineleyerek sözlerini tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın