Yatırım yapmaya başla!

Gününüzü Berbat Edecek En Kötü 5 Sabah Alışkanlığı

Gününüzü Berbat Edecek En Kötü 5 Sabah Alışkanlığı

Güne nasıl başladığınızın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Hani bazı günlerde aksilikler sabah kalktığınız andan itibaren başlar da akşama kadar devam eder. Şanssızlıklar bir türlü yakanızı bırakmaz. Ne yaparsanız yapın, başınızın üzerindeki kara bulut sizi takip etmekten vazgeçmez. Ya da siz öyle zannedersiniz! Sizce, bunun nedeni nedir? Ters tarafınızdan kalkmış olmanız mı? Yoksa sadece tesadüfler mi? Yani neden bazı günler işler yolunda giderken, bazılarında ise kendinizi dünyanın en şanssız insanıymış gibi hissediyorsunuz? Aslına bakarsanız, bunun nedeni gayet açık! Güne nasıl başladığınız, geri kalan zamanınızı nasıl geçireceğinizi belirliyor. Veya ciddi oranda etkiliyor. Çünkü yataktan gülümseyerek kalkıp, yapılması gerekenleri sırayla ve acele etmeden yapmakla apar topar evden çıkmak arasında dağlar kadar fark var!

Anlayacağınız sabah kalktığınızda yaptığınız şeyler gününüzün gidişatını önemli derecede etkiliyor. O günkü iş verimliliğinizde, özel hayatınızdaki tavırlarınızda, arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizde kısacası her şeyde etkili oluyor. Mesela; sabah kalkıyorsunuz, eşiniz ya da çocuğunuz üzerinize kahve döküyor. Tartışmaya başlıyorsunuz ve bu yüzden işe geç kalıyorsunuz. Patronunuzdan azar işitiyor, sinirinizi takım arkadaşlarınızdan çıkartıyorsunuz. Ne demek istediğimi anladınız değil mi? Hani şu her şeyin üst üste geldiği kabus gibi günlerden bahsediyorum.

İşte bu günlerin doğuşuna ortam hazırlayan sabah alışkanlıklarına dikkat ederek siz de hayatınızdaki berbat günlerin sayısını elinizden geldiğince hazırlayabilirsiniz. Ve birazdan bahsedeceğim noktalara dikkat etmenin size pek çok yönden faydası olacağını söyleyebilirim. Zaten bu önerileri uygulamaya başladığınız andan itibaren hayatınızda ne kadar çok değişiklik olduğunu göreceksiniz.

İşte gününüzü berbat edebilecek sabah alışkanlıkları:

Geç Kalkmak!

Geç Kalkmak!İşe ya da okula gidiş saatinizden ne kadar önce kalkıyorsunuz? Yarım saat, bir saat? Evet, bu soruya vereceğiniz yanıt belki de neden sürekli stres içinde olduğunuzu açıklıyordur. Yani eğer geç kalkma alışkanlığınız varsa, bundan bir an önce vazgeçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü bu sizin daha güne başlamadan büyük ihtimalle farkında olmadan yaptığınız en büyük hatalardan bir tanesidir. Sonuçta 1 saat fazla uyumak yerine, erken kalkarak gününüzün çok daha planlı bir şekilde geçmesini sağlamanız gayet mümkün! O halde, alarm saatlerinizi gerektiği kadara geri çekerek kötü sabah alışkanlıklarınızdan kurtulmaya bir bir başlayın!

Güne Olumsuz Düşüncelerle Başlamak!

Güne Olumsuz Düşüncelerle Başlamak!Gözünüzü açıp, yatağınızdan kalktınız. Perdeyi açıp, dışarı baktığınızda aklınızdan geçen düşünceler neler oluyor? “Havaya bak ne kadar da kapalı, böyle bir günde çalışılır mı?” gibi şeyler mi düşünüyorsunuz. Yoksa camı açıp “mis gibi toprak kokuyor” diye mi düşünüyorsunuz? Anlatmak istediğim şey güne nasıl bir düşünce tarzıyla başladığınız! Eğer olumsuz düşünceleri istilasına uğramış gibi bir halde yatağınızda kalkıyorsanız, o gününüzün iyi geçmesi pek olası değildir. Çünkü siz zaten iyi olan şeyleri kendinizden uzaklaştırarak kötü bir güne doğru ilk adımızı atıyorsunuz. Bu düşünce tarzıyla her şeyin iyi gitmesini nasıl bekleyebilirsiniz ki? İsterseniz bu durumu daha iyi anlamanız için birkaç küçük örnek vereyim.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Mutlu Olmak için Hayatınızdan %100 Çıkarmanız Gerekenler

Mesela; eşinizin diş macununu ortadan sıkmasına sinirleniyor, ilerlemeyen trafiğe lanet yağdırıyor, çocuğunuzun üzerine meyve suyu dökmesiyle öfke krizlerine giriyorsanız, öncelikle olumlu düşünmek için çaba harcamanız gerekiyor. Çünkü ne kadar erken kalkarsanız kalkın, kahvaltınızı ne kadar sağlıklı yaparsanız yapın, negatif bir yaklaşımla hiçbir işinizi doğru düzgün yapamazsınız. Düşünce tarzının yaşayışlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu bilmiyor olamazsınız, değil mi? Neticede bardağın boş tarafını görmek de sizin elinizde bardağın dolu tarafını görmek de! Nitekim hangisinin hayatınızı olumlu yönde etkileyeceği de apaçık ortada!

Alarmı Sürekli Ertelemek!

Alarmı Sürekli Ertelemek!Siz de erteleyeceğinizi bildiğiniz için birden fazla alarm kuranlar arasında olabilir misiniz? O zaman kurtulmanız gereken bir sabah alışkanlığını daha bulmuşsunuz demektir. Çünkü “ertele” tuşunu sıklıkla kullanmak sizi pek çok yönden olumsuz etkilemektedir. Mesela; ne? Mesela erteleme tuşuna bastığınızda, kısa süreli bir uyku için pek çok şeyden vazgeçmiş oluyorsunuz.

Ayrıca alarmınızı ertelediğinizde kendinizi ikinci bir uyku evresine sokuyorsunuz. Ve tamamlanamayan bu uyku evresi sizin gün boyunca uyuşuk ve sersem hissetmenize neden oluyor. Sonuçta 10 dakika fazla uyumak için tüm bunları yaşamanıza ne gerek var? Yerinizde olsam, erteleme tuşuna bir daha basmayacağıma dair kendime söz verir ve alarmı duyduğum an yataktan fırlardım. Erteleme tuşunu hayatınızdan çıkartır çıkartmaz kendinizi pek çok yönden iyi hissetmeye başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Evden Kahvaltı Yapmadan Çıkmak!

Evden Kahvaltı Yapmadan Çıkmak!Eminim aranızda çok az kişi kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmiştir. Erkeklerin yanı sıra kadınların da iş hayatında yer alması, insanların hazıra gittikçe daha da çok alışması ve şöyle mis gibi bir kahvaltı sofrası hazırlamaya üşenmesi gibi nedenler tabii ki bu durumda etkili olmuştur. Ancak yukarıda dediklerimi uyguladığınız takdirde, taş çatlasın 15 dakikanızı alacak bir kahvaltı hazırlamak eminim sizin için çok zor olmayacaktır. Yani sizin de gördüğünüz gibi geç kalkmak ve alarmınızı ertelemenin sonucu doğal olarak kahvaltı için zaman bulamamanız olmaktadır.

Bu sabah alışkanlıklarının birbirine bağlı olması, her birine gereken hassasiyeti göstermeniz gerektiğini kanıtlar niteliktedir. Sonuçta gününüzün berbat geçmesinin nedenlerinden bir tanesi de en önemli öğünümüz olarak gösterilen kahvaltıyı atlamanız olabilir. Bu nedenle siz siz olun kahvaltıyı asla atlamayın derim. Kahvaltının güne başlamak için en önemli adım olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İster adam gibi bir masa hazırlayın ister mısır gevreği yiyin isterseniz de küçük bir sandviç. Ama her ne olursa olsun evden kahvaltı yapmadan çıkmayın!

Yatakta Tembellik Yapmak!

Yatakta Tembellik Yapmak!Biliyorum, uyandıktan sonra yatakta tembellik yapmayı herkes sever. Ancak bu da gününüzü mahvedebilecek kötü sabah alışkanlıklarından biridir. Sonuçta yatakta tembellik yaparak geçirdiğiniz süreyi gününüzü çok daha verimli geçirmek için yapabileceğiniz yararlı şeylerle geçirebilirsiniz. Mesela; başarılı insanların ortak alışkanlıkları arasında göze çarpan kalkar kalkmaz duş almak gibi.

Evet, çayınız ya da kahveniz demlenirken siz de hızlıca duş alabilir, bu şekilde güne çok daha enerjik ve zinde başlayabilirsiniz. Ya da uygun bir yerde oturuyorsanız, biraz erken kalkarak küçük bir yürüyüş yapabilirsiniz. Veya giyeceklerinizi hazırlayabilir, gün içinde yapacaklarınıza hızlıca göz atabilirsiniz. Uzun lafın kısası, sabah kalktığınızda yatakta tembellik yapmak yerine yapabileceğiniz pek çok yararlı şey var.

SONUÇ:

Sonuç olarak; yukarıdaki kötü sabah alışkanlıklarından kurtularak gününüzün çok daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Ve gördüğünüz gibi, bu alışkanlıkların hiçbirinin vazgeçilmeyecek bir tarafı yok. Yani alarm çalar çalmaz yatağınızdan kalkmak ya da kahvaltı alışkanlığı edinmek pek de zor olmamalı, değil mi? Kaldı ki kendinizi bunları yapamayacak kadar güçsüz hissediyorsanız o zaman “günüm neden kötü geçiyor” da dememelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum