Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Günün En Çok Artan Emtiası Platin 1 Ayın Yükseğine Çıktı

Gün boyu yükselişle hareket eden değerli metal, 1135 dolarla 1 ayın yükseğine çıktı.
Günün En Çok Artan Emtiası Platin 1 Ayın Yükseğine Çıktı

Ons altın gibi bugün alıcılı seyreden platin, yaklaşık bir ayın en güçlü değerini kaydetti. Yükseliş, beklenti üstü ABD enflasyon rakamlarının değerli metallerin enflasyon riskinden korunma aracı olarak cazibesini artırmasıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda daha zayıf bir dolardan da destek aldı. Amerikan dolar endeksi dün 92,81’le üç ayın yükseğini test ederken bugün 92,38’e kadar geriledi.

Dün en son 1103 dolardan işlem gören platin bugüne yatay başlangıç yaptı.
Platin 1 Ayın Yükseği
kaynak: piyasa.paratic.com

Asya seansında fazla hareketlilik göstermezken Avrupa seansında hızla yükseldi ve değerli madeni TSİ 16.00’a kadar süren aralıksız ralli 1135 dolarlık yüksek seviyeyi getirdi.

TSİ 16.19’da yüzde 1,74 kazançla hareket eden emtia, aynı dakikalarda en çok artan emtia olarak ilk sırada yer aldı. Platinin ardından gümüş, kahve, canlı sığır ve buğday geldi.

Platin haftalık bazda yüzde 4,5 değerlenirken aylık bazda yüzde 2,85 eksiye düştü. Yıllık bazda ise yüzde 35 artış kaydetti. Daha zayıf doların daha ucuz hale getirdiği değerli maden, aynı zamanda geri dönen madencilik faaliyetlerinden olumlu etkilendi.

Çünkü Güney Afrika’daki madencilik operasyonlarının Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi ortasında geri dönüşünün platin üretiminde bir toparlanmaya yol açacağı düşünülüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum