Yatırım yapmaya başla!

Günlük Temassız Ödeme İşlem Adedi 1 Milyona Ulaştı

Temassız ödeme teknolojisinin kullanılma oranı her geçen gün artarken, Şubat sonu itibarıyla günlük 1 milyon adet temassız ödeme işlemi gerçekleşti.
Günlük Temassız Ödeme İşlem Adedi 1 Milyona Ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre hızlı ve güvenli ödeme imkanı sağlayan temassız ödeme sisteminin kullanılmasında her geçen gün talep artıyor. Buna göre Şubat ayında günde 1 milyon kişi temassız ödeme teknolojini kullandı. 2017 yılındaki rakamlar ile karşılaştırıldığında yaklaşık bir buçuk kat artışın gözlendiği temassız ödeme kullanım oranının, gittikçe daha çok tercih edildiği görülüyor.

BKM’nin Şubat verilerine göre temassız kredi kartı kullanımı 32 milyona ulaştı.

90 liranın altındaki işlemlerle şifre girmeden ve hızlı bir şekilde ödeme kolaylığı sağlayan temassız ödemeler, Şubat ayında günlük 1 milyon adede ulaştı. Bu dönemde temassız banka kartı 27,8 milyon ve temasız terminal sayısı da 1,3 milyon adede yükseldi.

Son dönemdeki verilere bakıldığında kredi kartlarının %48’inin, banka kartlarının %18’inin, ödeme noktalarında ise terminallerin %55’inin temassız teknolojisiyle uyumlu olduğu dikkat çekti.

Hem kart sayısında hem de kart kabul noktasında temassız teknolojinin her geçen gün kullanımının arttığı gözlendi.

2018 yılının Şubat ayında toplam internet harici fiziki ödemelerin %3,1’i temassız ödeme ile yapıldı. Bu yıl ise bu oran %6’ya yükseldi. İşlem ortalaması 33 TL olarak açıklanırken, işlem limitinin 2018’in Mart ayında 50 liradan 90 liraya çıkarılmasıyla birlikte küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin birçok alanda tercih edilmeye başlandığı dikkat çekti. Temassız ödemelerin daha çok market ve gıda sektöründe tercih edildiği gözlenirken; akaryakıt sektörü, ulaşım, perakende gibi alanlarda da kullanımın arttığı belirtildi.

Temassız ödemelerde diğer ülkelere baktığımızda, limitin en fazla olduğu yerin 184 dolar ile Japonya olduğunu görmekteyiz.

Nakitsiz toplum hedefine ulaşma yolunda en önemli basamaklarda biri olan temassız işlemlerde limit olayı da oldukça önemli. Türkiye’de bu özelliğe sahip kartlarla 17 doları geçmeyen işlemler yapılabiliyor. İnsanlar şifre girmeden temassız özelliği olan banka ve kredi kartını veya NFC destekli akıllı telefonunu ödeme noktasına yaklaştırarak işlemlerini yapabiliyorlar.

Bizde 17 dolar olan bu tutar Avrupa’da ortalama 28 dolar, İngiltere’de 38 dolar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 dolar, Çin’de 146 ve Japonya’da 184 dolar seviyesinde. Brezilya be Polonya ise 13 dolar ile limitin en az olduğu ülke sıralamasında sonlarda yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum