Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Günlük 1,2 Milyon Varil Üretim Kısıntısı Kararı ile Fırladı

OPEC ve ortaklarının dünden bu yana sürdürdüğü toplantı sonuçlandı. Buna göre 2019’da başlamak ve 6 ay sürmek kaydıyla, günlük üretimde 1,2 milyon varillik kesinti olmasına karar verildi. Petrol fiyatları anlaşma sonrası %5’ten fazla yükseldi.
Petrol Fiyatları Günlük 1,2 Milyon Varil Üretim Kısıntısı Kararı ile Fırladı

OPEC üyeleri Perşembe günü Viyana’da başlayan toplantıda önce üretim kısıntısında anlaşmaya vardığını duyurdu. Ancak bugün yapılan görüşmelerde İran’ın ABD yaptırımları nedeniyle üretim kısıntısından muaf tutulmasını istemesi, görüşmelerin kilitlenmesine sebep oldu.

Toplantının içeriğine dair elde edilen bilgilerde 650 bin varili OPEC tarafından karşılanmak üzere günlük 1 milyon varillik üretim azaltılmasının önerildiği öğrenildi. Son olarak günlük petrol üretiminin 1,2 milyon varil azaltılması konusunda anlaşma sağlandı. Fiyatlar yapılan açıklama sonrası sert yükseldi.

OPEC ve ortaklarının dünden bu yana yürüttüğü müzakere sonucunda petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil kısılmasına karar verildi.

Delegelere göre OPEC ve ortakları tarafından yapılan anlaşma kapsamında, günlük 1,2 milyon varil petrol çekilecek. Bu miktarın 400 bin varillik kısmını aralarında Rusya’nın da olduğu OPEC dışı ülkeler karşılayacak.

Brent petrol fiyatları oldukça zorlu geçen görüşmelerin nihayete ermesi ile fırladı. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Sanayi Bakanı ve OPEC Başkanı Suhail bin Muhammed; “OPEC, günlük 800 bin varil petrol üretimi kısma kararı aldı. OPEC dışı ülkeler de günlük 400 bin varil azaltma kararı aldı. Böylelikle toplamda 1 milyon 200 varil kesinti kararı alınmış oldu.” ifadesini kullandı.

%5,4 oranında yükseliş kaydeden Brent petrol varil başına 63,32 dolara, ham petrol ise 53,69 dolara çıktı.

Petrol fiyatları üretim kısıntısında anlaşmaya varılması ile sert yükseldi. Basın mensuplarına yapılan açıklamada petrol üretiminin azaltılmasının 2019 yılının Ocak ayında başlayacağı ve 6 ay süreceği bildirildi. OPEC Ekonomik Komisyonu geçen hafta yayımladığı raporda, petrol fiyatlarında dengenin sağlanabilmesi için kısıntının en az 1,3 milyon varil olması gerektiğini bildirmişti.

ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimlerinin rekor seviyelere ulaşarak küresel petrol arz piyasasında, arz fazlasını artırması sonucu, Brent petrol fiyatları düşüş sergilemişti. 4 Ekim tarihinde 86 dolar olan fiyatlar, saydığımız bu sebepler doğrultusunda 57 dolara kadar gerilemişti.

Commerzbank AG Analisti Carsten Fritsch, anlaşmanın nihayete erdiğini fakat sabah saatlerinde beklentilerin bir hayli azaldığını söyledi.

İran petrol üretimi kesintisinde alınacak hiçbir anlaşmada yer almayacağını belirtti. Bu bildiri OPEC ve ortaklarının müzakere sürecini zora sokarken, uzmanlar OPEC’in küresel petrol haritasını yeniden çizmekte olan güçlerden gelen baskıların altında kaldığını gösterdiğini belirtti. OPEC’in hem Rusya’nın desteğine bağımlı kalması hem de ABD Başkanı Donald Trump’ın piyasaya dair söylemleri ile karşı karşıya olması belirsizlik ortamının iyice derinleşmesine sebep olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum