Yatırım yapmaya başla!

Güneydoğu Asya’nın Online Bankacılık Hizmetleri 2025’e Kadar 38 Milyar Dolar Gelir Üretecek

Yapılan yeni bir çalışma, dijital finansal hizmetlerin 2025 yılına kadar Güneydoğu Asya'da en az 38 milyar dolar gelir elde etmesinin beklendiğini gösterdi.
Güneydoğu Asya’nın Online Bankacılık Hizmetleri 2025’e Kadar 38 Milyar Dolar Gelir Üretecek

Yayınlanan yeni bir araştırma, dijital finansal hizmetlerin 2025 yılına kadar Güneydoğu Asya’da en az 38 milyar dolar gelir elde etmesinin beklendiğini gösterdi.

Global yönetim danışmanlığı Bain & Company, Google ve Singapur devlet yatırımcısı Temasek Holdings tarafından ortaklaşa hazırlanan çalışma, rakamın yatırımların, daha iyi altyapının ve destekleyici düzenlemenin devam etmesi durumunda önümüzdeki 6 yıl içerisinde 60 milyar dolara dahi çıkabileceğini gösterdi.

Rakamların 2025 yılına kadar gerçekleşmesi durumunda, bunun bugün dijital finansal hizmetler gelirindeki 11 milyar dolarlık gelirden yüzde 245 ila yüzde 445 arasında bir sıçrama anlamına geleceği söylendi.

Güneydoğu Asya Online Bankacılık Hizmetleri 2025’e Kadar 38 Milyar Dolar Gelir ÜretecekÇoğu küçük işletme ve tüketici hala ağırlıklı olarak nakit kullanmaktayken Bain & Company yöneticisi Aadarsh Baijal; “Güneydoğu Asya finansal hizmetler pazarı, gelişmiş pazar ölçütlerine baktığımızda nispeten az gelişmiş” dedi. Çalışmada, bölgedeki 400 milyon tüketicinin yüzde 70’inden fazlasının şu anda bankasız olduğu belirtildi.

Underbanked terimini açıklayan Baijal, bunun gerçekte banka hesabı olan ama finansal hizmetler pazarına tam olarak katılmayan tüketiciler olduğunu aktardı.

“Kredi kartı veya sigorta gibi temel şeylere erişimleri yok, korumasızlar, doğru uzun vadeli tasarrufları yok.” dedi.

Güneydoğu Asya Milyonlarca Underbanked Bulunuyor Güneydoğu Asya’nın en büyük altı ekonomisinde 98 milyonun underbanked grubuna girdiği ve onların dijital finansal hizmetlerde en büyük potansiyeli ve gerçek büyüme motorunu temsil ettikleri bildirildi.

Grab veya Gojek gibi tüketici teknolojisi platformları bu segmentte pazar payı kazanmada avantajlarının olduğu çünkü genişleyen müşteri tabanlarının bulunduğu dile getirildi. Rapor, bir şirketin çevrimiçi finansal hizmetler sektöründeki başarısının üç şeye bağlı olduğunu belirterek bunları düşünce, zihin ve güven payı olarak tanımladı.

Daha açığı; tüketicilerin hizmetleri hakkında ne sıklıkta düşündükleri, bu hizmetleri ne sıklıkta kullandıkları ve şirkete güvenip güvenmemeleri üç faktör olarak öne sürüldü.

Güneydoğu Asya Online Finansal Hizmetler Raporu Diğer taraftan çalışma, online finansal hizmetler pazarında; ödemeler, havale, borç verme, sigorta ve yatırım olmak üzere beş alanı tanımladı. Bunlardan dijital ödemelerin 2025 yılına kadar işlem değerinde 1 trilyon doları geçeceği, online borç vermenin de zaman içinde en büyük gelir katkısı olacağı kaydedildi.

Güneydoğu Asya’nın 64 milyon küçük ve orta ölçekli işletmesinin de underbanked grubuna dahil olduğunu söyleyen rapor, ankete katılan şirketlerin yüzde 46’sının önümüzdeki 2 ila 3 yıl içinde dijital ödemeleri kabul edeceklerini, yüzde 30’unun ise halihazırda online ödemeleri kabul ettiğini gösterdi.

Çarşamba günkü rapor, bu ayın başlarında, Bain & Company, Google ve Temasek tarafından yapılan ve Güneydoğu Asya’nın internet ekonomisinin 2025’te 300 milyar dolara çıkacağına işaret eden raporu takip etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum