Yatırım yapmaya başla!

Güneydoğu Asya’nın İnternet Ekonomisi 2025’e Kadar 240 Milyar Doları Aşacak

Google-Temasek yayınladığı raporda, Güneydoğu Asya’nın internet ekonomisinin 2025’e kadar 240 milyar doları aşacağını tahmin etti. Detaylar haberimizde;
Güneydoğu Asya’nın İnternet Ekonomisi 2025’e Kadar 240 Milyar Doları Aşacak

Bugün Google ve Singapurlu Temasek Holdings tarafından yayınlanan rapor; makul fiyatlı mobil internet e-ticaret ve araç paylaşımı gibi sektörlerde hızlı büyüme sağlarken Güneydoğu Asya’nın internet ekonomisinin 2025’e kadar 240 milyar doları aşacağını öngördü.

Şirketlerin 2016’daki tahmininden 40 milyar dolar fazla olan yeni tahminin açıklandığı raporun, Singapur, Endonezya, Malezya, Vietnam, Tayland ve Filipinler olmak üzere 6 Güneydoğu Asya ülkesine odaklandığı kaydedildi. Ayrıca daha önceki raporda yer alan bölgedeki araç paylaşımı, e-ticaret, online medya, online seyahat gibi temel alanların yanına online yemek teslimatı, online müzik abonelikleri ve isteğe bağlı video gibi yeni sektörler eklendi.

2018 sonuna kadarsa bölgenin internet ekonomisinin 72 milyar dolara ulaşacağı ve bu rakamın geçen yıla kıyasla yüzde 37 artış anlamına geldiği belirtildi .

Google ve Singapurlu Temasek Holdings Raporu Güneydoğu Asya EkonomisiRaporda Endonezya’nın Güneydoğu Asya’nın en büyük ve en hızlı büyüyen internet ekonomisine sahip olduğu ve 2025 yılına kadar 100 milyar dolara çıkacağı bilgileri de verildi ki bu rakam bölgenin harcamalarının yüzde 40’ı anlamına geliyordu. Ayrıca raporda uygun fiyatlı mobil verilerin ve bağlanabilirlikteki gelişmelerin Güneydoğu Asya’da daha fazla internet kullanıcısı ile sonuçlandığı, bunların yüzde 90’ının dünya çapındaki ağa akıllı telefonlar aracılığıyla eriştiği bildirildi.

Raporda incelenen 6 ülkenin 2015 yılında 260 milyon civarında internet kullanıcısına sahipken şu anda 350 milyon civarında kullanıcıya sahip olduğu vurgulandı.

Güneydoğu Asya İnternet Kullanıcısı 300 Milyon Verilerin de gösterdiği gibi dünyanın en hızlı büyüyen internet bölgeleri arasında yer alan Güneydoğu Asya hakkında konuşan Google’ın Hindistan ve Güneydoğu Asya Başkanı Rajan Anandan; “her ay yaklaşık 3 milyon yeni internet kullanıcısı ekliyoruz ve neredeyse hepsi internete bir mobil cihaz aracılığıyla ulaşıyor” ifadeleriyle görüş bildirdi. Anandan Güneydoğu Asya’daki ortalama kullanıcının ilk bağlantı noktasının mobil internet olduğunu, bunun internete ilk başta evlerinden sabit bağlantılarla bağlanmış Batı’dakilere benzemediğini dile getirdi.

Anandan burada mobil internetin son iki ya da üç yılda gigabayt başına yüzde 50 düşerek çok daha ekonomik bir hale geldiğini söyledi.

Güneydoğu Asya Mobil İnternet Daha Ucuz Hale Geldi “Veriler daha ekonomik bir hale geldikçe, daha fazla zaman harcayıp daha çok şey yapıyorlar bu da e-ticaret, araç paylaşımı ve üzerinde çalıştığımız diğer tüm sektörler için itici güç oluyor” diyen Ananda ayrıca bu yıl e-ticaret sektörünün yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde büyüdüğünü söyleyerek online alışveriş yapan 120 milyon tüketicileri olduğunu aktardı. Güneydoğu Asya pazarının yüzde 70’ini ise Shopee, Tokopedia ve Lazada olmak üzere 3 büyük oyuncunun karşıladığını belirtti.

E-ticaretin 2025 yılına kadar online alışveriş üzerinde artan tüketici güveniyle 100 milyar doları aşacağı ve büyümeye Endonezya’nın liderlik edeceği tahmin edildi.

Güneydoğu Asya E-ticaret 2025'e Kadar 100 Milyar Doları Aşacak Öte yandan, Grab ve Go-jek gibi oyuncularla 500’den fazla Güneydoğu Asya şehrinde kullanılabilir olan araç paylaşım sektörünün de 2025’e kadar 30 milyar dolar olacağı öngörüldü. Tüm bunların yanında Temasek yöneticisi Rohit Sipahimalani, 2018’in ilk yarısında Güneydoğu Asya’nın internet sektörüne yapılan yatırımın 9 milyar doları aştığını ve bu rakamın 2017’nin toplamındaki rakama eşit olduğunu hatırlattı.

Fonların büyük çoğunluğu bölgedeki 1 milyar doları aşan değerlemeleri olan girişimlere giderken pek çok önde gelen şirket de büyük fonlar sağladı. Grab yıl sonuna kadar 3 milyar dolar toplamayı hedeflerken Go-Jek’in Şubat’ta 1.5milyar dolar aldığı, Lazada’nın da Alibaba’dan ekstra 2 milyar dolar daha yatırım sağladığı kaydedildi.

Diğer taraftan raporda yer almasa da sağlık bakımı, eğitim ve finansal teknoloji gibi internet ekonomisinin yeni doğan alanlarına yapılan yatırımların da büyüdüğü biliniyordu. Örneğin; bölgedeki finansal teknoloji şirketlerine 2018’in ilk yarısında 500 milyon dolardan fazla yatırım yapılmıştı ki bu rakam 2017’deki toplam rakamın iki katına eş değerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum