Yatırım yapmaya başla!

Singapur Güneydoğu Asya’nın En Çok Kazandıran Halka Arz Pazarı Unvanını Vietnam’a Kaptırdı

 Singapur, 2018’de halka arz için Güneydoğu Asya’nın en çok kazandıran pazarı unvanını kaybetti. Detaylar aşağıda;
Singapur Güneydoğu Asya’nın En Çok Kazandıran Halka Arz Pazarı Unvanını Vietnam’a Kaptırdı

Büyük bir uluslararası finans merkezi olan Singapur, 2018’de halka arz için Güneydoğu Asya’nın en çok kazandıran pazarı unvanını kaybetti. Ve Singapur söz konusu unvanını, yatırımcıların çoğunun aklına dahi gelmeyen Vietnam’a kaptırdı.

Aslında komünist ülke, büyük endeks sağlayıcıları tarafından hala gelişme ihtimali olan bir pazar olarak görülüyordu ki bu da Vietnam’ın yükselen piyasalara kıyasla daha az sabit ve daha çok riskli değerlendirildiği anlamına geliyordu. Singapur ise gelişmiş bir pazar olarak sınıflandırılıyordu. İşte bu noktada, Singapur’un Güneydoğu Asya’nın halka arz için en çok kazandıran pazarı unvanını Vietnam’a kaptırması haliyle dikkat çekti.

Ne var ki uzmanlar, Singapur’un bu yılki düşüşünün Vietnam’ın yükselişiyle çok az ilişkisi olduğu yönünde görüş bildirdi.

Singapur'un Düşüşü Vietnam'ın Yükselişiyle Alakalı Değil İşin gerçeği, zengin şehir devletinin açık ekonomisi, onun küresel gelişmelerden daha fazla etkilendiği anlamına geliyordu ve 2018’de şirketlerin listeleme planlarını geri çekmeleri için birçok nedenleri vardı. Deloitte Southeast Asia’dan Tay Hwee Ling burada; “2018’in ikinci yarısında, küresel ticaret savaşları, siyasi gerginlikler ve dalgalı piyasalar kasıtsız olarak ekonomik hassasiyeti etkiledi ve bazı IPO adaylarının listeleme zamanlarında erteleme yapmalarına yol açtı” dedi.

Singapur’un 2018 performansı, belirsiz ekonomik ve jeopolitik görünüm ortasında şirketler genişleme planlarını geri çekerken görülen küresel halka arz faaliyetlerindeki düşüşle paraleldi.

Singapur Düşüşü Belirsiz Ekonomik Görünümle Alakalı Değil Danışmanlık şirketi EY’nin verileri göre Singapur yılı 500 milyon dolara ulaşan 13 anlaşma ile tamamlamış, böylece Güneydoğu Asya’da Vietnam, Tayland ve Endonezya’nın ardından dördüncü en yüksek halka arz getirisine sahip oldu. Sadece iki yıl önce daha büyük komşularının çok gerisinde olan Vietnam ise 2.6 milyar dolarlık getirisi olan 5 IPO ile zirveye yükseldi. Ülkedeki büyük halka arz işlemlerinin, hükümetin uzun zamandır beklenen bir özelleştirme hareketiyle ilerlemesinden sonra gerçekleşmesine dikkat çekildi.

Gayrimenkul şirketi Vinhomes’un 1.35 milyar dolarlık halka arzı ülkede bugüne kadarki en büyük ve Güneydoğu Asya’da 2018’deki ikinci büyük halka arz olmuştu.

Vinhomes’un 1.35 Milyar Halka Arzı Vietnam'ın En Büyük Halka Arzı Oldu Baker McKenzie ve Oxford Economics’in bir raporuna göre Vietnam hükümetinin daha fazla şirketteki payını satması, Güneydoğu Asya’nın halka arz liginin zirvesinde kalması bekleniyordu. Bu ay başında, sınır ekonomisinin 2021 yılına kadar Güneydoğu Asya’daki en büyük halka arz fonlarını toplayacağı, Singapur ile Tayland’ın da Vietnam’a yakın kalacağı öngörülmüştü.

PwC Singapore’un sermaye piyasaları lideri Tham Tuck Seng de Vietnam’ın ve Güneydoğu Asya’daki diğer gelişmekte olan ülkelerin yükselişinin, bölgenin borsaları arasındaki yeni listelemeler için rekabeti artırabileceğini belirtti. Tham, Aralık ayındaki bir raporda da Singapur’un ön plana çıkmak için üzerindeki baskıyı artırdığını kaydetmişti.

Nihayetinde Singapur Güneydoğu Asya’da uzun yıllardır sermaye toplama merkezi olmuş fakat birçok olay yatırımcının güvenini azaltmış ve işlem hacmi ile IPO hattında düşüşe yol açmıştı. Neyse ki Singapur 2016 ve 2017 yıllarında geri dönmüş ve Deloitte’nin Tay’ine göre yatırımcı duyarlılığının düzelmesi halinde 2018’de de geri dönebilirdi. Nitekim küresel ekonominin istikrarına bağlı olarak 2018’de ertelenen halka arzların 2019’un ilk çeyreğinde gerçekleştirilebilirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum