Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Koreli Bazı Borsalar Litecoin’i Listelemeyi durdurdu

Ülkede yürürlükte olan kimlik doğrulama ve kara para aklama düzenlemeleri ile Litecoin bazı borsalar tarafından delist edildi.
Güney Koreli Bazı Borsalar Litecoin’i Listelemeyi durdurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasına yönelik ülkeler tarafından getirilen düzenlemeler, yeni uygulamaları beraberinde getiriyor. Güney Kore bir süredir piyasaya yönelik regülasyonları ile adından söz ettiriyor.

Yapılan düzenlemeler ışığında, Güney Kore’deki büyük kripto para borsaları popüler altcoinlerden Litecoin’i listelemeyi durdurdu. Alınan bu kararda, Litecoin (LTC) üzerinde gerçekleştirilen gizlilik odaklı MimbleWimble yükseltmesinin etkili olduğu belirtildi.

Ülkenin önde gelen borsalarından Upbit, LTC desteğini sona erdirmenin temel nedeni olarak isimsiz işlemleri yasaklayan Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımına İlişkin Kanun’u gösterdi.

Listeden çıkarma, LTC işlemlerini özel yapan ve bazı önemli tanımlayıcıları gizleyen, çok beklenen MWEB yükseltmesinin ışığında geliyor. Yükseltme bu yılın başlarında yayınlanmıştı.

LTC Sahiplerinin 30 Günü Var

Kripto borsası, gizlilik odaklı yükseltmeyi anlamak için Litecoin Vakfı’na ulaştı ve kapsamlı bir incelemeden sonra borsa, LTC işlemleri için desteği sonlandırmaya karar verdi. Borsadaki kullanıcıların LTC varlıklarını çekmek için 30 gün süreleri bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Upbit ağ yükseltmesine dahil olan işlem bilgilerini ifşa etmeyen isteğe bağlı işlevin Özel Finansal Bilgi Yasası kapsamında anonim bir aktarım teknolojisine karşılık geldiği belirlendiği için LTC işlem desteğini sonlandırmaya karar verdiğini bildirdi.

LTC’ye Beş Büyük Borsadan Yaptırım

Upbit ile beraber Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax olmak Güney Koreli beş büyük kripto borsası da LTC’yi platformlarından çıkardı. Güney Kore kripto düzenlemesi kapsamında en katı kuralları getiren ülkeler arasında yer alıyor. Spesifik Finansal Bilgi Yasası bunlardan biridir.

Bu kurala göre, kripto borsalarının müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) politikalarını katı bir şekilde uygulaması gerekiyor. Bu nedenle kimlik doğrulaması aşamalarından geçilmesi gerekiyor aksi takdirde işlem yapılamıyor.

LTC’nin listeden çıkarılması, bu yılın başlarında borsalar tarafından yapılan bir uyarının ardından büyük ölçüde bekleniyordu. Kore borsaları geçmişte de başka gizlilik odaklı kripto para birimlerini listelemeyi durdurmuştu.

LTC, Güney Kore’deki borsalardan delist edilmesi ile beraber değer kaybetmeye başladı. Günlük kayıpları yüzde 5’e yaklaşan kripto para birimi an itibarıyla 61 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.