Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore’den Kuzey Kore Tehdidine Karşı Yeni Savaş Planı!

Güney Kore lideri Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'nin giderek artan tehditleri karşısında savaş planlarının güncellenmesini emretti. Detaylar haberde;
Güney Kore’den Kuzey Kore Tehdidine Karşı Yeni Savaş Planı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin giderek artan nükleer ve füze tehditlerine karşı ordunun operasyonel planlarının güncellenmesini emrettiğini söyledi.

Yoon, bir savaş durumunda komuta görevi görecek başkent Seul’deki bir askeri sığınağı ziyaretinde talimatları verdi.

Ziyaret, Pazartesi günü Güney Kore ve ABD silahlı kuvvetleri tarafından başlatılan ve “Ulchi Özgürlük Kalkanı” adı verilen son yılların en büyük askeri tatbikatı ile aynı döneme denk gelmiş oldu.

İki ülke arasında ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatların bir bölümü Kovid-19 salgınına ve Kuzey Kore ile diplomatik temasların sürdürülmesine yönelik endişeler nedeniyle ertelenmek durumunda kalmıştı.

Yoon, bu yıl yapılan tatbikatların değişen bir senaryo altında gerçekleştirildiğini ve operasyonel planların Kuzey Kore’nin gelişen tehditlerini yansıttığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Yoon, Önlemlerin Acil Bir Şekilde Alınması Gerektiğini Vurguladı

Başkan, ziyaret sırasında askeri komutanlara şöyle seslendi:

Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı operasyonel planların güncellenmesi de dahil olmak üzere, halkımızın can ve mal güvenliğini garanti altına alacak önlemleri acilen hazırlamamız gerekiyor.

Seul yetkilileri bu hafta yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin bu yıl benzeri görülmemiş bir hızda füze testleri gerçekleştirdiğini ve 2017’den bu yana ilk nükleer testini herhangi bir zamanda gerçekleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

“Öldürme Zinciri” Sistemi Kuruluyor

Kuzey’e karşı tatbikatları ve genel hazırlığı artırma sözü veren Yoon, ordunun Kuzey Kore füzelerine karşı bağımsız kapasitesini güçlendirme çağrısında bulundu.

Ayrıca komutanlara, yakın bir saldırı tespit edilmesi halinde Kuzey’in füzelerine ve muhtemelen üst düzey liderliğine karşı önleyici saldırılar başlatmak için tasarlanan “Öldürme Zinciri” adı verilen sistemi kurma planlarını hızlandırmalarını emretti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.