Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore’den Kuzey Kore-Rusya’nın Askeri İş Birliğine Tepki

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki askeri iş birliğini yasa dışı ve haksız olarak nitelendirdi. Detaylar haberde;
Güney Kore’den Kuzey Kore-Rusya’nın Askeri İş Birliğine Tepki
HABER GİRİŞ

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile daha yakın askeri ve diğer iş birliği konularındaki görüşmelerin dahil olduğu bir haftalık Rusya ziyaretinin ardından ülkesine dönerken Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol tarafından açıklama geldi.

Yoon açıklamasında, Kuzey Kore ile Rusya arasındaki askeri iş birliğinin yasa dışı ve haksız olduğuna dikkat çekti. Söz konusu iş birlikleri karşısında uluslararası toplumun daha sıkı birleşeceğini ileri sürdü.

Associated Press’e konuşan Yoon, Kuzey Kore-Rusya iş birliği ve ABD’nin New York kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurul görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD-Güney Kore Rejimi Ezici ve Kararlı Karşılık Verecek

Kuzey Kore-Rusya askeri iş birliğinin BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve diğer uluslararası yaptırımlara aykırı olduğu söyledi.

“Uluslararası toplum böyle bir hamle karşısında daha sıkı bir şekilde birleşecektir.” diyen Yoon, Pyongyang yönetiminin herhangi bir nükleer silah kullanmaya kalkışması durumunda ABD ve Güney Kore’nin rejimin sonunu getirecek hızlı, ezici ve kararlı bir karşılık vereceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Kuzey Kore’nin nükleer ya da füze tehdidine karşı Güney Kore ile ABD’nin caydırıcılık ve karşılık verme kapasitesini de artıracağını belirtti. Yoon, iki ülke arasındaki genişletilmiş caydırıcılığın ortak bir sisteme dönüşeceğine vurguda bulundu.

Güney Kore, ABD ve Japonya arasındaki güvenlik iş birliğinin Çin ile ilişkilere zarar vermeyeceğini ileri süren Yoon, bu iş birliğinin “herhangi bir ülkeyi marjinalleştirme ya da özel bir koalisyon kurma niyeti taşımadığını” söyledi.

Güney Kore, Güvenlik Konularında Sorumlu Bir Rol Oynayacak

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakanı Li Qiang ile yaptığı görüşmelere değinen Yoon, “Çin’in de Güney Kore ile ilişkilerine önem verdiğini” belirtti.

Güney Kore, ABD ve Japonya’nın Kore Yarımadası ve bölgedeki sorunların yanı sıra küresel sıkıntıların ele alınmasında Çin’in yapıcı rol oynamasının önemi konusunda ortak anlayışa sahip olduğunu vurguladı.

Diğer bir taraftan BM’deki konuşmasında kalkınma, iklim ve dijital dönüşüm alanlarına değineceğini söyledi. Güney Kore’nin Ukrayna’daki savaş ve Kuzey Kore’nin nükleer programı gibi uluslararası dayanışma gerektiren güvenlik konularında sorumlu bir rol oynayacağından da bahsedeceğini ekledi.

Yoon açıklamasında, New York ziyaretinde yaklaşık 30 ülkenin lideriyle ikili görüşmeler yapacağının bilgisini de verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.