Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore’den Kripto Para Vergisi için Yeni Karar

Güney Kore'nin uygulamaya karar verdiği kripto para ve dijital varlık vergisine bir erteleme daha geldi! Detaylar haberde;
Güney Kore’den Kripto Para Vergisi için Yeni Karar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nın vergi politikası şefi Ko Kwang-hyo yaptığı açıklamada, ülkede kripto para ve dijital varlıklar üzerinde planlanan kripto vergisinin iki yıl daha ertelendiğini duyurdu.

Kripto Para Vergisi 2025 Yılında Başlayacak

Hatırlanacağı üzere söz konusu vergi kanunu geçtiğimiz aylarda 1 Ocak 2022’den, 1 Ocak 2023 tarihine ertelenmişti.

Böylelikle 2023’e ertelenen yüzde 20’lik kripto para ve dijital varlık vergisi kalemi 2025 yılına ertelenmiş oldu.

Ko açıklamasında, yaklaşmakta olan “Dijital Varlıklar Temel Yasası”nın kripto para birimlerinin listelenmesine ve ihracına da ilişkin düzenlemeler gerçekleştirileceğini belirtti.

Çılgın İşlem Hacmi Rakamları Beraberinde Vergiyi Getirdi

Ülkede 2021 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen gelir vergisi kanunu güncellemesi ile 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yatırımcıların 2.5 milyon won üzerindeki kazançlarının yüzde 20’sini vergi olarak devlete ödemesi zorunluluğu getirilmişti.

GCM Yatırım Banner

O yıl kripto piyasası ciddi bir boğa sezonuna sahne olurken, Güney Kore’de oldukça ciddi seviyelerde işlem hacimleri ortaya çıkmıştı. Bu duruma kayıtsız kalmayan hükümet, kripto para piyasasına müdahalede bulunma kararı almış ve sonrasında vergi zorunluluğu uygulaması ortaya çıkmıştı.

Ancak gelen tepkiler üzerine hükümet yetkilileri biraz geri adım atmak durumunda kalarak vergi kanununu bir yıl erteleme kararı almıştı.

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen seçimleri kazanan ise kripto sektörüne sıcak bakan muhafazakar parti adayı Yoon Suk-yeol olmuştu. Suk-Yeol’un vaatleri arasında piyasa altyapısının yeterli kıvama geldikten sonra sisteme uygun regülasyonların getirilmesi de bulunuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın