Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore’den Enflasyona Karşı Agresif Adım: Faiz Artırıldı

Güney Kore Merkez Bankası enflasyonla mücadele kapsamında, faiz artırımı kararı aldı. Ayrıntılar haberde…
Güney Kore’den Enflasyona Karşı Agresif Adım: Faiz Artırıldı
HABER GİRİŞ

Enflasyonun dünya genelindeki artışı, ülkelerin sıkılaştırma politikalarını beraberinde getiriyor. Bu ülkelerden sonuncusu ise Güney Kore oldu.

Güney Kore Merkez Bankası (BOK) kilit faiz oranını çeyrek puan artırdı ve enflasyon tahminlerini önemli ölçüde yükselterek daha fazla politika sıkılaştırma sinyali verdi. Bu açıklamalar sonrası ülkedeki tahvil getirileri ve yerel para biriminin değerinde yükseliş kaydedildi.

Banka 25 baz puanlık artışla haftalık repo faizini yüzde 2,5 seviyesine çıkardı. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Rhee Chang-yong, enflasyonla mücadelenin öncelik olmaya devam ettiğini ve yıl sonuna kadar oranın yüzde 2,75 veya yüzde 3,00’e ulaşmasıyla ilgili piyasa beklentilerinin hala uygun göründüğünü kaydetti.

Merkez Bankası Başkanından Büyüme Uyarısı

Rhee büyümenin keskin bir şekilde zayıflaması halinde bunun gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Seul’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Rhee, “Büyüme oranımız diğer ülkelere kıyasla nispeten sağlam kaldığı sürece, enflasyonun kontrol altında olduğundan emin olmak orta ve uzun vadede herkes için faydalı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Banka Temmuz ayında da 50 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmişti. Merkez bankası bu yılki enflasyon tahminini yüzde 4,5’ten 5,2’ye yükseltti ki bu, 1998’den bu yana görülecek en yüksek seviyeye işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik büyüme tahmini ise yüzde 2,7’den, 2,6’ya düşürüldü. Kurum Asya’da pandemi dönemi parasal teşvikinden vazgeçen ilk merkez bankaları arasında yer aldı ve geçen yılın Ağustos ayından bu yana toplamda yüzde iki tam puan faiz artırımı gerçekleştirdi.

Won Dolar Karşısında Düşüyor

Güney Kore’de işsizlik oldukça düşük seviyelerde olmasına rağmen, ticaret açığı bu yılın ilk yarısında büyük yükseliş kaydetti. Bu hafta dolar karşısında 13 yılın en düşük seviyesine ulaşan won, yaklaşık yüzde 11 değer kaybetti. Bu durum ithalatı daha pahalı hale getiriyor ve enflasyonu artırıyor.

Ekonomistler oranların yıl sonuna kadar nerede olacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Reuters anketine katılan 36 kişiden 3’ü, merkez bankasının yüzde 2,50’de duracağını, yanıt verenlerin yarısı yüzde 2,75’te, 14’ü yüzde 3,00’de ve biri ise yüzde 3,25’lik faiz oranı uygulayacağını bildirdi.

Kyobo Securities’in analisti Paik Yoon-min, “Gelecek yıl için beklenenden çok daha yüksek enflasyon tahmini ile, BOK’un 2023’te faiz oranlarını artırmaya devam etme olasılığını göz ardı edemeyiz.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.