Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore’de Enflasyon Tırmanıyor: Son 13 Yılın Zirvesi

Dünya genelindeki artan enflasyon Güney Kore'de de kendisini gösteriyor. Ülkede Nisan ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi. Ayrıntılar haberde...
Güney Kore’de Enflasyon Tırmanıyor: Son 13 Yılın Zirvesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore’de tüketici enflasyonu tahminleri aşarak Nisan ayında 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artış ile beraber ülkenin tahvil piyasasında daha fazla faiz artırımı beklentisi kendisini gösteriyor.

Açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 4,8 arttı ve geçen ay görülen yüzde 4,1’lik artışa nazaran enflasyondeki yükselişin hızlandığı görüldü. Beklentiler Nisan ayı enflasyonunun yüzde 4.4 oranında geleceği yönündeydi.

Güney Kore Nisan ayı enflasyonu
Kaynak: TRADİNGECONOMİCS

Enflasyondaki bu artış Ekim 2008’den bu yana en hızlı yıllık büyümeyi kaydetti. Gösterge 10 yıllık hazine bonolarının getirisi, enflasyon verilerinin devam eden politika sıkılaştırma durumunu pekiştirmesiyle 5,4 baz puan artarak 14 Mayıs 2014’ten bu yana en yüksek seviye olan 3.426’ya yükseldi.

Faiz Politikasında Değişiklik Beklenmiyor

Kore Bankası (BOK), artan enflasyon verilerini değerlendirmek için yetkilileri toplantıya çağırdı. Enflasyon verileri sonrası analistler olası faiz artırımına dair değerlendirmede bulundu.

Shinhan Financial Investment’ın analisti Ahn Jae-kyun, “Veriler enflasyonun arz faktörlerinin öncülüğünde olduğunu gösterdiği için şimdilik görüşümüzü değiştirmiyoruz. Önümüzdeki aylarda talep yönlü eğilimin nasıl görüneceğini bekleyip görmeyi tercih ediyorum.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enerji ve gıda hariç fiyat artışını ölçen çekirdek enflasyon, Nisan’da yıllık bazda sınırlı bir artışla yüzde 3,1’e yükseldi ve Mayıs 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu oran Mart ayında yüzde 2.9 olarak açıklanmıştı.

Güney Kore merkez bankası geçen ay enflasyonla mücadeleyi hızlandırırken gösterge faiz oranını sürpriz bir hareketle 25 baz puan artırarak yüzde 1,50’ye yükseltmişti.

Yüksek gelirli ülkelerde bunu yapan ilk merkez bankalarından biri olan Güney Kore, geçen yıl Ağustos ayından beri dört kez faiz artırımı gerçekleştirdi. Bir sonraki toplantı 26 Mayıs tarihinde yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.