Yatırım yapmaya başla!

Windows’a Bağlı Kalmak İstemeyen Güney Kore Resmi Kurumlarda Linux Kullanmayı Planlıyor

Güney Kore hükümeti, resmi kurumlarındaki Windows’a olan bağlılığı azaltmak adına Linux’u yaygınlaştırmayı planlıyor.
Windows’a Bağlı Kalmak İstemeyen Güney Kore Resmi Kurumlarda Linux Kullanmayı Planlıyor

Dünya genelinde PC’lerin çok büyük bir bölümünde Windows işletim sistemlerinin kullanıldığı yadsınamaz bir gerçek. Farklı işletim sistemi kullanmak isteyen kişiler için ayrıca macOS ve Linux gibi seçenekler mevcut.

Apple’ın işletim sistemi macOS’un satışa sunduğu ürünlerin fiyatı ile el yaktığını söyleyebiliriz. Geriye ise Linux işletim sistemi kalıyor. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıyla fark yaratan Linux’un kullanım oranı ise Windows’un çok gerisinde.

Windows kullanımı, hem bireysel kullanıcılar için hem de kurumsal işletmeler için oldukça yüksek bir maliyet oluşturuyor. Güney Kore, bu durumun önüne geçmek adına harekete geçmiş görünüyor. Güney Kore, resmi kurumlarında Windows’a olan bağlılığın önüne geçmek amacıyla Linux kullanımını şart koşmaya hazırlanıyor.

Amaç Windows 10 Maliyetinden Kurtulmak

Amaç Windows 10 Maliyetinden Kurtulmak

Halihazırda dünyanın pek çok bölgesinde özellikle resmi kurumlarda yaygın olarak Windows 7 kullanılıyor. Microsoft kullanıcıların Windows 10’a geçmeleri için her yolu deniyor. Bilindiği üzere önümüzdeki yıldan itibaren yazılım devi Windows 7’ye verdiği güncelleme desteğini kesiyor. Bu da Windows 10’a geçmek zorunda olan resmi kurumlar için yeni bir masraf demek.

Windows 10’un yüksek fiyata sahip lisans ücretleri Güney Kore’yi farklı yollara itmiş görünüyor. Ülkede resmi kurumların Linux kullanımına geçmesi tartışılıyor. Bilindiği üzere Linux ücretsiz olarak sunuluyor ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle geliştirmeye açık bir işletim sistemi. Linux ayrıca Android işletim sisteminin de temelini oluşturuyor.

Hükümet Windows’a Bağlı Kalmak İstemiyor

Hükümet Windows’a Bağlı Kalmak İstemiyor

Güney Kore’de bakanlığın yaptığı çalışma ile mevcut Windows 7 bilgisayarların Windows 10’a geçmesi için gereken maliyet 655 milyon dolar olarak hesaplandı. Henüz fikir aşamasında olan Linux ile ilgili hükümetten henüz somut bir adım atılmış değil.

Bakanlık yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlık, açık kaynaklı bir işletim sistemine geçerek maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Bu ayna zamanda tek bir işletim sistemine olan bağımlılığa son vermek için atılmış bir adım.” ifadelerine yer verdi.

Hükümet Linux’un ağ güvenliğini ne derece karşıladığını, internet sitelerini ve yazılımlarının sahip olduğu uyumluluğun araştırmasını yapıyor. Güney Kore ile beraber başka ülkelerin de Microsoft’a olan bağımlılıktan kurtulmak ve farklı seçeneklere yönelmek istediği biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de Linux tabanlı Pardus işletim sistemine geçilebileceği gündemde yer almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum