Yatırım yapmaya başla!

Ekonomisi Yavaşlarken Güney Kore’nin Pyongyang’a Yatırım Yapmak İstemesi Endişe Yaratıyor!

Seul’un Kuzey Kore ile ilgili projelere yoğun yatırım yapma planı, Güney Kore’nin ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor. Detaylar aşağıda;
Ekonomisi Yavaşlarken Güney Kore’nin Pyongyang’a Yatırım Yapmak İstemesi Endişe Yaratıyor!

Seul’un Kuzey Kore ile ilgili projelere yoğun bir şekilde yatırım yapma planı, Güney Kore’nin ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor. Özellikle de Kore içi ulaşım bağlantılarını modernleştirme ve birleştirme için ayrılan 262 milyon dolarlık bütçe, temel endişelerden birini oluşturuyor.

Kar amacı gütmeyen kuruluş Korea Economic Institute of America’da akademik ilişkiler ve araştırma direktörü olan Kyle Ferrier’in açıklamaları da bu noktada dikkat çekiyor. Çünkü Ferrier, çoğu Güney Korelinin kendi ekonomisiyle mutsuz olduğu bir dönemde diplomasiden bağımsız olarak Kuzey Kore’ye milyarlarca dolarlık yatırım yapmanın yaratacağı sonuçları dile getirdi.

Söz konusu haberde, Güney Kore ekonomisi tökezlerken hükümetin kuzey komşusuyla birlikte ekonomik ve kültürel projelere çuvalla para harcamak istemesine vurgu yapıldı.

Güney Kore'nin Yavaşlayan Ekonomisine Rağmen Pyongyang'a Yatırım Planları Endişe YrataıyorUzmanlar da girişimlerin barış için uzun vadeli yatırımlar olarak görülürken, bunların Seul’un borç yükünü şişirebileceğini ve eğer Kore içi ilişkilerde sorun yaşanırsa bir yük haline dönüşebileceğini savunuyor. Sonuçta, Eylül ayındaki bir toplantıda Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in hükümeti Kuzey Kore’yle ilgili çeşitli girişimler için 419 milyon dolar harcamayı teklif etmişti.

Kaldı ki bu taahhütlerin bahsi, ilk olarak Moon ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un tarafından Nisan’da imzalanan bir bildiride geçmişti.

Güney Kore Kuzey Kore Yatırımları Burada 419 milyon dolarlık rakamın yalnızca 2019 harcamalarını kapsadığı ve muhalif politikacıların hükümeti kurumsal tepkiden korktukları gerekçesiyle uzun vadeli maliyetleri gizlemekle suçladıkları vurgulandı. Kaldı ki bu tasarının onaylanmasını geciktirmişti. Nihayetinde multimilyon dolarlık önerilerin, Güney Kore’nin yavaşlayan ekonomisiyle ilgili endişeler artarken geldiği kaydedildi.

Güney Korelilerin çoğu Pyongyang ile barış istediklerin söylerken birçok kişi özellikle de ortada zayıf bir büyüme dönemi varken önceliğin kamu fonları olması gerektiğini söyledi.

Güney Kore'nin Ekonomisine Rağmen Pyongyang'a Yatırım Yapmak İstemesi Güney Kore’nin yıllık gayri safi yurt içi hasılası bu yıl % 2.9 seviyesindeyken, geçen yıl oran % 3.1 seviyesindeydi. Bu arada Moon döneminde iş yaratma hızı 9 yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı ve bu da küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni kişiler işe almasını zorlaştırıyordu. Gallup Korea’nın 7 Eylül’de yaptığı bir araştırma da kamu hoşnutsuzluğunun Moon’un onay notunu geçen Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine gerileterek % 49 olduğunu göstermişti. Ne var ki oran bir hafta sonra % 50’ye çıkmıştı.

Güney Kore Devlet Başkanı’nın resmi ikametgahı Mavi Ev, ilgili haberle ilgili yorumlara cevap vermezken bazı uzmanların yatırımlarla ilgili iyimser konuştuğu bilgisine de yer verildi.

Bazı Uzmanlar Güney Kore - Kuzey Kore Yakınlaşmasını İyimser BuluyorÖrneğin, Moody’s ekonomisti Katrina Ell, ulaşım bağlantılarının Güney Kore’nin bütçesini zorlayacak olsa da bunun aynı zamanda daha fazla istihdam ve daha fazla üretim için olumlu katkılar sağlayacağını dile getirdi. Ve; “daha uzun vadeli, daha barışçıl bir yarımada, ilk altyapı inşaatını maliyetini aşan ekonomik faydalar sağlamalı” diyerek görüş bildirdi. En büyük yararın ise ulaşım bağlantısının getireceği uluslararası pozisyon olacağı söylendi.

Pekin ve Moskova kendi uluslararası ekonomik entegrasyon girişimlerini yönetirken, Güney Kore’yi direkt Rusya ve Çin bölgesiyle bağlamanın daha geniş marketlere ulaşım imkanı tanıyacağı aktarıldı. Yine de ortada Kuzey Kore’de önemli yatırımlar yapıldıktan sonra Kim Jong Un’un düşmanca harekete geçme durumunda, Güney Kore’nin büyük zarara uğraması gibi büyük bir riski vardı ve bu Güney Korelilerin halihazırda yavaşlayan ekonomileri hakkında endişelenmelerine yol açıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum