Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore Başkanı Moon: Kuzey Kore ABD ile Görüşmelere Açık

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore'nin ABD ile görüşmelere açık olduğunu söyledi.
Güney Kore Başkanı Moon: Kuzey Kore ABD ile Görüşmelere Açık

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Salı günü yaptığı açıklamada ABD ile Kuzey Kore arasındaki nükleersizleştirme diyaloğu konusunda kötümser olmak için henüz çok erken olduğunu söyledi. Pyongyang’ın daha fazla müzakereye kapıyı kapatmadığını da sözlerine ekledi.

Moon, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a son mektubunun, müzakerelere olan bağlılığını vurgulayan iyi bir işaret olduğunu belirtti. Güney Kore Devlet Başkanı’nın resmi ikametgahı olan Mavi Ev’deki bir basın toplantısında konuşan Moon; “Bazıları Başkan Kim’in doğum günü için tam zamanında yeni bir provokasyon turundan endişeliydi” dedi.

Ancak Donald Trump’ın bunun yerine Başkan Donald Trump’ın konuşmaya istekli olduğunu vurgulamak için ona doğum günü dileklerini gönderdiğini bildirdi.

Güney Kore Başkanı Moon: Kuzey Kore Kim Doğum Günü Mesajı Bunun harika bir fikir olduğunu ayrıca kaydetti. Cuma günü, Güney Koreli bir yetkili Trump’ın Güney Korelilerden Kuzey Kore’ye doğum günü tebriklerini iletmelerini istediğini söyledi. Ancak hafta sonu boyunca Kuzey Kore, doğrudan Trump’tan bir mektup aldığını ve Güney Kore’nin ABD-Kuzey Kore ilişkilerine “karışmaya” çalıştığı için küstahlık yaptığını öne sürdü.

Ülkenin resmi haber kaynağı olan KCNA, Trump’ın doğum günü mesajını aldıklarını fakat kişisel ilişkilerin görüşmelere geri dönmek için yeterli olmadığını yazdı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı danışmanlarından Kim Kye Gwan, Başkan Kim’in Başkan Trump hakkında iyi kişisel hisleri olsa da ABD tarafından kandırıldıklarını dile getirdi.

Güney Kore Başkanı Moon: Kuzey Kore ABD ile Görüşme Açıklaması “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve ABD arasındaki diyaloğun tekrar açılması, ancak ikincisinin öncekinin gündeme getirdiği konularda mutlak anlaşma koşuluyla mümkün olabilir ancak ABD’nin ne buna hazır ne de bunu yapabilecek olmadığını biliyoruz.” dedi.

Moon, Kuzey Kore’nin Kim’in kişisel hisselerine dayanarak politika yapmayacağı yönündeki açıklaması için; “Kuzey Kore, sadece talepleri kabul edildiğinde görüşmelere geri döneceklerini söyleyerek diyalog kapısının kapanmadığını açıkça belirtti” diyerek şöyle devam etti:

“ABD-Kuzey Kore görüşmeleri şu anda aktif değil ancak her iki lider de çabalarıyla devam etmeye ve birbirlerine güvenmeye devam ediyor.” Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien, Pazar günü Axios tarafından yayınlanan bir röportaja göre, ABD’nin müzakerelere devam etmek için Kuzey Kore’ye ulaştığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum